Kripto Para Nedir? Kripto Para Yasal mı?

Kripto Para Nedir? Kripto Para Yasal mı?

ABONE OL
6 Mayıs 2021 23:20
Kripto Para Nedir? Kripto Para Yasal mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto para nedir? Kripto para yasal mı? gibi sorular, son zamanlarda gündem oluşturan ve günümüzün yatırım aracı olarak sanal paraların artması ile birlikte sıkça gündeme gelir oldu. Takas işlemlerinde kullanılan, tümüyle dijital, şifrelenmiş, sanal para birimi olan kripto paralarla ilgili merak ettiklerinizi gideriyoruz.


Kriptoloji Nedir?

kripto para nedir

Kriptoloji, bir tür özel şifreleme yöntemidir. Verilerin özel bir sistem sayesinde şifreleme, güvenli bir ortam aracılığıyla alıcıya gönderme ve bu şifreleme sisteminin çözülerek verilerin ortaya çıkması olarak düşünebiliriz. Peki herkesin gündeminde olan kripto para nedir?

Kripto Para Nedir?

kripto para nedirKripto paralar, şifrelenmiş, dijital bilgi olarak var olan bir tür sanal para biçimidir. Herhangi bir merkezden bağımsız olarak işleyen kripto para birimleri, varlıklar arasında sermaye oluşturmayı ve aktarmayı düzene oturtmak için gelişmiş matematik algoritması kullanır.

Bir kripto para birimi, bir değişim ortamı olarak veya bir kayıt tutma yöntemi olarak çalışmak üzere tasarlanmış, dijital forma bürünmüş bir simgedir. Ağındaki işlemleri güvende tutmak, doğrulamak ve yeni token yani jetonların üretmek, üretilen tokenlerin kontrolünü sağlamak için kriptografik algoritmalar kullanır.

İlk olarak 2009 yılı içerisinde açık kaynaklı yazılım olarak piyasaya sürülen bitcoin, hiçbir merkeze bağlı olmayan ilk ve en popüler kripto para birimidir. Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden bu yana, 6.000’i aşkın altcoin oluşturulmuştur.

Bitcoin Nedir?

bitcoin nedir

Bitcoin; sanal ortamda oluşturulan ve tutulan, hiçbir merkeze bağlı olmayan kripto para birimidir. Yani tamamıyla sanaldır. Merkez Bankaları tarafından çıkarılan para biçim ve birimlerinden farklı olarak, merkezi bir finansal kuruluşa veya bir şahsa bağlı değildir

Kripto Para Çeşitleri Nasıl Ortaya Çıktı?

kripto para cesitleri nedir

Teknolojinin çağ atladığı yıl olan 1990’dan bu güne sanal bir para birimi oluşturmak için birçok çalışmada bulunuldu. Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler geliştirildi bu zamanlarda geliştirildi ancak bu sanal para oluşturma girişimleri hep başarısız olarak sonuç verdi. Sahtekarlık, finansal sorunlar, şirket içi uyuşmazlıklar, piyasa ve toplum güvensizliği gibi nedenlerden ötürü sanal para birimleri bir türlü ilgi görmedi.

İlk kripto para birimi ve olan Bitcoin, 2009 yılı içerisinde Satoshi Nakamoto kod adıyla ortaya çıkan kişi ya da bir grup tarafından oluşturuldu. Günümüzde dahi kim ya da kimlerin bu sanal para birimini oluşturduğu bilinmiyor. Haber kaynakları ve sosyal medyada Satohsi Nakamato ismi dışında elle tutulur, net bir bilgi mevcut değil.

Kripto Para Kullanmak Yasal mı?

kripto para yasal mi

Kripto para birimlerinin piyasada kullanılması, üretilmesi ve takas edilmesi ülkeden ülkeye, hatta ülkelerin bölgesine göre farklılıklar gösterebiliyor. Bazı ülkelerde kripto para kullanımının yasal durumu belirsiz iken dünyanın önde gelen, gelişmiş ülkelerinde kripto para kullanımına teşvik söz konusu. Açık ticareti ve üretilmesinin çoğu ülkede yasal olduğu kripto paralara şimdiden bazı ülkeler sınırlandırma ve vergilendirme getirmiş durumda. Peki Türkiye’de kripto para kullanmak yasal mı? Elbette yasal. Ülkemizde kripto para kullanabilir, takas edebilir ve dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz. Henüz bir kısıtlama ya da vergilendirme durumu ülkemiz için söz konusu değil.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.