Hindistan En Büyük Kripto Para Borsasına Uyarı Gönderdi

Hindistan En Büyük Kripto Para Borsasına Uyarı Gönderdi

Kripto paralarla ilgili olumlu adımlar atması beklenen Hindistan bugün ülkenin en büyük kripto para borsasına bir ihtar gönderdi.

ABONE OL
11 Haziran 2021 14:53
Hindistan En Büyük Kripto Para Borsasına Uyarı Gönderdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto paralarla ilgili olumlu adımlar atması beklenen Hindistan bugün ülkenin en büyük kripto para borsasına bir ihtar gönderdi.


WazirX Hindistan’dan İhtar Aldı

WazirX bugün Hindistan İcra Müdürlüğü’nden bir ihtar aldı. Borsanın dış ticareti ve dış ödemeleri düzenleyen 1999 tarihli Döviz Yönetimi Yasasını (FEMA) ihlal ettiği düşünülüyor. Bu bildirim aslında farklı bir soruşturmanın WazirX borsasına uzanmasıyla gönderildi. Çin vatandaşlarının yasa dışı kumar oynayarak elde ettikleri gelirleri nasıl akladığını araştıran hükümet WazirX borsasının FEMA yasasını ihlal ettiğini görmüş oldu. Kripto paralar dünyanın birçok noktasında yasadışı bahis ve kumar gelirlerinin aklanması için kullanılıyor.

WazirX Hindistan

WazirX borsası Hint yerel para birimi olan Rupi’lerin USDT’ye çevrilerek yurt dışına gönderilmesine aracılık etmekle suçlanıyor. En büyük stabilcoin olan Tether yatırımcıların USD paritesinde kripto para alıp satmasına olanak sağlıyor.Dolara çevrilen Rupi’ler yurt dışına yani Binance borsasına gönderiliyor. Ülkedeki FEMA yasası ise bunun kontrolsüz biçimde yapılmasını kısıtlıyor. Bir süredir Binance’in İç Gelir Servisi ve ABD Adalet Bakanlığı ortaklaşa bu tarz durumları araştırıyor.

WazirX

Hükümet Ortak İstismar Soruşturması

Vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi suçlara istemeden de olsa aracılık eden Binance borsası usulsüzlükleri tespit ederek ilgili ülke yetkililerine raporlamak istiyor. Bu doğrultuda ABD Adalet Bakanlığı ile iş birliğine giren borsa ortak soruşturma yürütüyor. Binance borsasının girmiş olduğu sürece Hindistan’da WazirX borsası da girebilir. İlerleyen günlerde ortak soruşturma açıklamaları gelecektir.

Borsa için olumsuz bir durum olmayan bu ihtar kullanıcıların istismarlarının ortaya çıkarılması için son derece önemli, WazirX bu tarz ihlal konularında gizlilik kurallarını ihlal ederek yetkili kurumlarla veri paylaşmaya sıcak bakıyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.