Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Yükseldi

Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Yükseldi

ABONE OL
11 Haziran 2021 13:48
Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Yükseldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından devamlı olarak yenilenen anketler oldukça dikkat çekiyor. Yıl sonu beklentilerine yönelik olarak yapılan anketlerde enflasyon beklenti oranlarının giderek yükseldiği belirlendi.


Daha önce Merkez Bankası tarafından yapılan değerlendirmelerde beklenti anketi oranları daha düşük olarak açıklanmıştı. Beklenti anketi genel olarak kamuoyunda ortaya çıkabilecek olan bazı karışıklıkları engellemek adına yayınlanmaya devam ediyor.

Yıl Sonu Enflasyon Oranları Yükselebilir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayınlanan yıl sonu enflasyon beklenti oranları yüzde 13,81 olarak açıklanmıştı. Ancak yapılan yeni bir beklenti anketi sonrasında yüzde 14,46 olarak değiştiği belirtildi.

12 aylık dönem sonrasında TÜFE beklentisinin anket değerlendirmesine yönelik yüzde 11,81 olarak açıklanırken yaşanan yeni bir revize sonrasında yeni oran yüzde 12,12 olarak açıklandı. 24 aylık dönemde TÜFE beklentisi ise yeniden değşierek yüzde 9,99 seviyelerinden yüzde 10,16 seviyelerine kadar çıkartıldı.Yıl sonu dolar beklentilerinde de birtakım değişikliklerin olduğu belirtildi. Bu değişiklik sonrasında yıl sonu dolar kuru beklentisi 8.71 lira seviyelerinden yükselerek 8,95 lira seviyelerine kadar çıktı. Bir anket döneminde meydana gelen bu yükseliş ekonomik göstergelerde de oldukça dikkat çekti. İlerleyen dönemlerde yıl sonuna kadar yeniden beklentilerde değişiklik olup olmayacağı merak konusu oldu.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.