Türkiye’de petrol ve doğalgaz üretiminde ciddi artış yaşandı

Türkiye’de petrol ve doğalgaz üretiminde ciddi artış yaşandı

ABONE OL
7 Mayıs 2021 16:08
Türkiye’de petrol ve doğalgaz üretiminde ciddi artış yaşandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Türkiye enerji piyasasını değerlendirdi. Türkiye’de üretimi gerçekleşen petrol ve doğalgaz sürecinin yapılan değerlendirmeler sonrasında ilk dört aylık dönemde arttığı belirtildi. Geçen yılın dört aylık dönemi ile karşılaştırması yapıldığı zaman 300 bin varil artış gösterdiği öğrenildi. Böylece toplam petrol ve doğalgaz üretimi 6 milyon 325 bin varile ulaşmış oldu.


3 5

Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yurt içi petrol ve doğal gaz üretiminin arttığını belirterek, “2021 ilk çeyrekte üretimimiz 6 milyon 325 bin varil oldu. 2020 ilk çeyreğe göre 300 bin varil daha fazla petrol ve doğal gaz ürettik. Kaynaklarımız yüksek teknolojiyle milletimize sunacağız.” ifadelerini kullandı.

Dönmez’in paylaştığı infografiğe göre, geçen yılın ilk çeyreğinde toplam petrol ve doğal gaz üretimi 6 milyon 19 bin varile ulaştı.Yurt içinde doğal gaz üretimi gerçekleştirilen iller İstanbul, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Düzce, Konya, Hatay, Mardin, Diyarbakır, Adıyaman olarak sıralandı. Bu dönemde petrol üretimi gerçekleştirilen iller ise Kırklareli, Adana, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Şırnak, Diyarbakır, Batman ve Siirt olarak kayıtlara geçti.

İnfografikte, petrol ve doğal gaz sektöründe 10 bin kişinin istihdam edildiği bilgisi de paylaşıldı.

 


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.