Hayvancılık işletmeleri için iyi tarım zorunluluğu getirildi

Hayvancılık işletmeleri için iyi tarım zorunluluğu getirildi

ABONE OL
9 Nisan 2021 11:52
Hayvancılık işletmeleri için iyi tarım zorunluluğu getirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlık tarafından hayvancılık işletmelerine yeni düzenlemelerin getirildiği ifade edildi. Hazırlanan yeni bir düzenleme sonrasında ‘Sularda Tarımsal Faaliyetlerden Kaynaklanan Nitrat Kirliliğinin Önlenmesine Yönelik İyi Tarım Uygulamaları Kodu Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’ sürecinin Resmi Gazete’de yapılan düzenleme sonrasında değiştiği ve bu sürecin hayvancılık işletmelerine bildirildiği belirlendi. Yönetmelikte yapılan düzenlemenin ise 11 Şubat 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe alındığının bilgisi verildi.


Yeni yapılan düzenleme ile birlikte ‘nitrat eylem planı’ devreye alınmış oldu. Bu durumda iyi tarım uygulamaları zorunluluğunun hayata geçirildiği belirtildi. Nitrat konusunda hassas olan bölgeler için yıllık 1600 kilo ve üzerinden azot üreten hayvancılık işletmeleri için yeni bir yönetim planının getirilmesine karar verildi. Bu süreçte yeterli gelire sahip lan tarımsal arazilerde gübreleme planı yapılacak.

İyi Tarım Uygulamaları Zorunlu Olacak!

Yeni düzenleme sonrasında hayvansal gübre deposu, hayvansal gübre yönetim planı ve gübreleme işlemlerinin tamamı tarımsal işletmeler tarafından yapılacak. Tebliğin gerçekleştirilmesinin ardından iyi tarım uygulamaları koduna uygun olarak tüm işletmelerin işlem yapılması gerekecek. İyi tarım koduna uygun olarak işlem yapmayan işletmelerin ise bu süreç içerisinde yapılacak denetlemelerde belirlenerek haklarında cezai işlem uygulanacakları ifade edildi. Yenilenen ve değiştirilen tebliğ hayvan işletmelerine iletildi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir