BBVA, TCMB’de Yaşanan Değişimin Ardından Açıklama Yaptı

BBVA, TCMB’de Yaşanan Değişimin Ardından Açıklama Yaptı

Türkiye piyasasında önemli bir yere sahip BBVA, Merkez Bankası başkanının değişmesinin ardından açıklama yaptı, Türkiye’ye olan bağlılığımız değişmedi ifadelerini kullandı.

ABONE OL
5 Mayıs 2021 20:18
BBVA, TCMB’de Yaşanan Değişimin Ardından Açıklama Yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumartesi gününü açıklanan TCMB başkanı değişikliği ile ilgili İspanyol bankası BBVA açıklama yaptı. TCMB’nin, Türkiye’yi değiştirme taahhüdünün görevden alındığını dile getiren BBVA şirket sözcüsü, “Şirket sermayemizin Euro karşısında yalnızca yüzde 10 kaybetmesi, 2 baz puan etkisi. BBVA’nın Türkiye’ye karşı olan bağlılığı değişmedi” değerlendirmesinde bulundu.


BBVA toplam şirket karının yaklaşık yüzde 14’ü Türkiye piyasalarından gelmekte. Açıklanan bu kar bedeli 2020 senesinde yüzde 11,4 artarak 563 miyon Euro (669,74 milyon dolar) seviyelerine yükselmişti.

Bugün borsada işlem gören hisselerde yaşanan genel düşüşten payını alan Garanti’nin ana hissedarı BBVA, yüzde 7,7’lik bir değer düşüşü ile karşılaştı. Stoxx 600 bankacılık endeksi yüzde 1,6’ya kadar gerilese de, saat 12:12’den itibaren yaşanan kayıpların bir kısmı silindi, endeks yüzde 0,4 seviyesine düştü.

Konu hakkında görüş bildiren, Bloomberg İstihbarat Analisti Tomasz Noetzel, BBVA’nın Türkiye’deki varlığının ortalama 60 milyar dolar olduğunu dile getirdi. Bu varlığın ise toplam banka varlığının yüzde 8’i olduğunu açıkladı.BBVA’nın brüt karının yüzde 16’sı Türkiye’den geliyor ifadesini kullanan Noetzel, “9 milyar Euro BNP Paribas, ING’nin 8.6 miyar Euro kredisi Türkiye toplam kredilerinin yüzde 2’si altında, yönetilebilir seviyelerde” değerlendirmesinde bulundu.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.