Yayın İlkeleri

www.ekoayrinti.com’un kitlesel olaylar, çatışma, savaş ve doğal afet gibi beklenmeyen durum ve hallerde izleyeceği haber politikası aşağıdaki biçimdedir:

www.ekoayrinti.com;

1- Çatışma, savaş, terör saldırısı, kitlesel isyan ve doğal afet gibi hallerde insanların haberleşme ve bilgi edinme hakkının kullanabilmesi için kendine verilen sorumluluğun farkındadır ve aldığı bu sorumluluğu yerine getirirken evrensel insan hаklаrını, vatandaşların güvеnliği ve insanların huzurunu dikkate alır.

insanları kargaşaya, tеrörе ve sempatizanlığa teşvik edecek yayınlar ve vatandaşların huzur içinde yaşamasını sağlayan toplumsal dinamikleri sarsarak yıpratacak olan yayın politikasını reddeder.

İnsanlar arasında panik ve korkuya sebep olacak sansasyonel haber anlayışından uzak, doğru ve kamu düzenine bağlı haber politikasını şiar edinir.

Yayınların her yaş grubu için korku ve şiddet temalı olmasını engeller, her kesiminden okuyucusu olduğunun farkında olarak travmaya sebep olacak haber materyallerini yayın akışına almaz.

İçeriğinde sansasyon yaratmak maksadıyla abartılı bir üslup takınmak yerine okuyucuların bilgi edinmesini amaçlayan objektif bir tutum sergilemeyi tercih eder.

Herhangi bir terör faaliyeti, trafik kazası ya da farklı bir asayiş olayında emniyet kaynaklarınca teyit edilmeyen kişisel bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmamasına özen gösterir. İnsanların hassas noktalarını dikkate alarak yayınlarını yapar.

Basın meslek ilkeleri gereği tirajı en yüksek haberden dahi mühim olan insan hayatına saygıyı asla unutulmadan “haberden önce insan” sloganına bağlı bir çalışma prensibi benimsenir.

Kitleleri alakadar eden durumlarda ya da yerel asayiş olaylarında kişilerin mahremiyetine ve kişisel bilgilerin mahremiyetine özen gösterir. Bir haberde taraf olmanın aksine yorumdan uzak bir biçimde net bilgiyi sunmayı amaçlar.

Dünyanın her yerinden edinilen cinayet, idam, işkence ve vahşet görüntülerini sansür yaparak yayınlar. Olumsuz örnek haline gelebilecek görselleri yayınlamaktan kaçınır.

Psikolojik etkileri bireyler için yıpratıcı olacak görüntülerin haber gündeminden uzak tutulmasına özen gösterir.

Herhangi bir suça ya da terör örgütüne karşı sempatizanlık yaratacak haberler yapmaz, reklam niteliği bulunduran haber materyallerine yayın akışında kesinlikle yer vermez.

Terör örgütlerinin kendilerine has sloganlarını, terimlerini ve tanımlarını propaganda biçiminde sunmaktan kaçınır.

Kitlesel hallerde ve doğal afetlerde edinilen haberleri toplumsal yarar sağlamak maksadıyla yayınlar, sansasyonel haber yapma gayesinden uzaktır.

2- Basın meslek ilkelerine, Anayasamızda net bir şekilde belirtilen basın kanununa ve etik değerlere bağlılık sözü veren bu sitede kişilik haklarına saygı, temel hak ve özgürlüklerin korunması en temel kuraldır.

Bu kapsamda hak ihlalleri ve telif hakları konusunda sorumluluğu ‘Uyar kaldır – Uyar kaynak belirt’ sistemine dayalı olan bu site 5651 sayılı yasada net bir şekilde belirtildiği üzere ‘Yer sağlayıcı’ yapmaktadır ve herhangi bir denetim sorumluluğu bulunmaz.

Bu sebeple herhangi bir ihlale uğradığını düşünen hak sahiplerinin [[email protected]] posta adresi aracılığı ile taleplerini kaynak göstererek bildirmeleri gerekir. Yapılan talep site yönetimine ulaştığı gibi ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (Üç) iş günü sonrası gerekli işlemler başlatılacaktır.