Zoom’un Kurucusu 6 Milyar Dolarlık Hissesini Hediye Verdi

Zoom’un Kurucusu 6 Milyar Dolarlık Hissesini Hediye Verdi

ABONE OL
31 Mart 2021 21:20
Zoom’un Kurucusu 6 Milyar Dolarlık Hissesini Hediye Verdi
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Salgın döneminde, evden çalışanların ve öğrencilerin vazgeçilmezi olan Zoom uygulamasının kurucusu Eric Yuan, şirket hisselerinin yüzde 40’ının devrini gerçekleştirdi. Açıklama, Zoom yetkili kişileri tarafından gerçekleştirildi. Yuan, şirket hisselerinin yüzde 40’ına denk gelen 18 milyon adet hisseyi, isminin açıklanmadığı kişi veya kurumlara ‘hediye’ sıfatı altında devretti. Cuma günü kapanış değerine göre, devredilen hisselerin bedeli 6 milyar dolar seviyesinde.


2011 yılında kurulumu gerçekleşen Zoom, en yüksek sıçramayı Covid-19 salgını ile beraber yaşadı. Geçtiğimiz yıl, neredeyse tüm dünyanın evden çalışma sistemine geçtiği bir dönemde en çok tercih edilen uygulama Zoom oldu. Bu süreçte Zoom değerini yaklaşık yüzde 400 artırmayı başarmıştı.

Zoom kurucusu Eric Yuan

Zoom kurucusu Eric Yuan

2021 yılında, ülkelerin normalleşme sürecine geçmesinden dolayı Zoom hisselerinde yüzde 7.8’lik bir gerileme yaşandı. Buna rağmen gerçekleştirilen son hisse transferinden önce “Bloomberg Milyarderler Endeksi” sıralamasında Yuan, 15.1 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin 130. kişisi olarak yer alıyordu.Yuan’ın Zoom macerası Amerika’da başladı!

Çin’de doğan Eric Yuan, hayallerini gerçekleştirmek adına birçok kez ABD vize başvurusunda bulundu. Toplamda 8 kez vize başvurusu gerçekleştiren Yuan, hepsinde ret kararı almıştı. Vize için çalışmaya devam eden Yuan, son başvurusunda ABD’de bulunmaya hak kazanmış ve farklı bir video konferans uygulaması yayınlayan WebEx Communications şirketinde ilk çalışanlar arasında yer almıştı.

Şirketten ayrılarak, burada edindiği tecrübeyi kendi uygulamasını çıkararak sergilemek isteyen Yuan, Zoom uygulamasını kurdu. Pandemi döneminde en çok kullanılan video konferans uygulaması olan Zoom bugün, 90.5 milyar dolarlık bir şirket konumunda.

Kaynak: HabertürkBu yazı yorumlara kapatılmıştır.