Zonguldak’ta Ekmek Zammı Kararını Mahkeme Bozdu!

Zonguldak’ta Ekmek Zammı Kararını Mahkeme Bozdu!

ABONE OL
8 Mart 2021 20:18
Zonguldak’ta Ekmek Zammı Kararını Mahkeme Bozdu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zonguldak’ta uygulanan ekmek zammı, mahkeme kararıyla iptal edildi. 22 Şubat tarihinde toplanan komisyonun, “Fırıncıları korumak adına” ekmek fiyatlarında artış yapmasının ardından vatandaş büyük tepki göstermişti. Valilik, halkın göstermiş olduğu tepkinin ardından mahkemeye ekmek fiyat artışının iptal olması yönünde dilekçe vermişti.


Zonguldak’ta ekmek zammı sürecinde neler yaşanmıştı?

Zonguldak’ta fırıncı esnafı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu’na mevcut ekmek fiyatlarının 2 TL’ye çıkarılması ile ilgili talepte bulunmuştu. 22 Şubat 2021 tarihinde bir araya gelen ücret komisyonu ise 200 gram olan ekmek ağırlığını 220 grama yükseltmiş, fiyat olarak 2 TL olmasına karar vermişti.

Zonguldak emek zammı

Zonguldak emek zammı

Kararın ardından Zonguldak Valiliği, Ticaret Bakanlığı’nın konu ile ilgili görüşü üzerine odaya başvurdu ve yeni fiyata itiraz ettiğini açıkladı. İtiraza, yazılı açıklama ile cevap veren birlik, fiyatların geçerli olacağını ve değişmeyeceğini bildirmişti.Valilik, Mahkeme’ye itirazda bulundu

Verilen cevap sonrası Zonguldak Valiliği, 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde komisyonun almış olduğu karar istinaden, “ihtiyati tedbir” başvurusu gerçekleştirdi. 5 Mart tarihinde yapılan duruşma sonucunda, “Komisyonun almış olduğu kararın uygulanması halinde, tüketiciler aleyhinde telafisi mümkün olmayacak zararların meydana gelebilmesi” gerekçesiyle ihtiyati tedbir kararının kabulü gerçekleşti.

Ekmek fiyat tarifesinin ise komisyon kararı tarifesinin uygulanmasının itirazı konusunda kararın verileceği tarihe kadar durdurulması istendi. Zonguldak’taki ekmek zammının durdurulmasının ardından karar, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne tebliğ edilene kadar, ekmek satışları 2 TL’den yapılmaya devam edilecek. Kararın tebliği ile birlikte 9 Mart 2021 tarihinden itibaren ekmek tekrar 1,5 TL’den Zonguldak halkına satışa sunulacak.Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.