Yükselen Altın Fiyatlarına Yönelik Uzmanlardan Açıklama Geldi

Yükselen Altın Fiyatlarına Yönelik Uzmanlardan Açıklama Geldi

ABONE OL
11 Mart 2021 16:32
Yükselen Altın Fiyatlarına Yönelik Uzmanlardan Açıklama Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altın fiyatlarında oluşan dalgalanma ile ilgili uzmanlar açıklamalarda bulundu. Fon Yöneticisi Rıdvan Baştürk, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede, “395 üzerinde kalmasını uzun süredir pozitif olarak görüyoruz. Ancak 424 gibi önemli bir direnci var. Yükseliş ivmesi için 424’ün geçilmesi beklenmelidir. Düşüşlerde 406 ve 395 kademe yerleridir” ifadelerini kullandı.


1700 Dolar altına gerileyebilir

Altın konusunda konuşan bir diğer uzman ise Esra Uzun. İntegral Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Uzun yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ons altın hafta başında son 9 ayın en düşük seviyelerinde gezindi. Daha sonra tahvil faizlerinde oluşan sakinleşme ile beraber 1700 dolar üzerine bir tepkide bulundu.

Bir süredir 1.9 trilyon dolar büyüklüğündeki teşvik paketinin ve dünya piyasalarında yükselen emtia fiyatlarının yüksek enflasyon getireceğine dair endişelerle, tahvil faizlerinde yükselişler oluyordu. Dün ABD’den gelen TÜFE verisinin beklentilere paralel gelmesi, yüksek enflasyon beklentileriyle yükselen faizlerin ve dolar endeksinin sakin olmasında etkili oldu.Altın fiyatları hakkında uzman görüşleri

Altın fiyatları hakkında uzman görüşleri

Gelecek günlerde ise, ons altın için yarın Biden tarafından imzalanması gündemde olan 1.9 trilyon dolar büyüklüğündeki teşvik paketinin ne yönde fiyat alacağı etkili olacak. Teşvik paketinin yaratacağı parasal genişlemeyle beraber dolarda değer kaybı mı yaşanacak, yoksa enflasyon endişeleri ile tahvil faizleri ve dolarda değer kazanımı mı ortaya çıkacak hep beraber bekleyip göreceğiz. Teşvik paketinin piyasalarda hangi yönde fiyatlandığı ons altın üzerinde etkili olacak. Diğer taraftan küresel bazda devam eden aşı çalışmalarından da olumlu sonuçlar gelmeye devam ediyor.

Aşı tarafında olumsuz yönde bir haber gelmediği sürece ons altında aşağı doğru yönelme devam edecektir. Ana resimde alçalan trend içerisinde ve ortalamaların altında hareket eden ons altında tekrar 1700 dolar seviyesi altına gerileme kaydedilmesi mümkün görülüyor. 1700 dolar seviyesi üzerinde kalıcı seyir olmadıkça yükselişlerin sınırlı bir şekilde kalmasını tahmin ediyoruz”

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.