Yerli Yatırımcıların Hisse Varlıkları Büyüyor

Yerli Yatırımcıların Hisse Varlıkları Büyüyor

Yerli yatırımcıların sahip olduğu hisse senedi varlıkları mart ayıyla beraber bir senede yüzde 152'lik büyüme kaydetti.

ABONE OL
13 Nisan 2021 13:28
Yerli Yatırımcıların Hisse Varlıkları Büyüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yerli yatırımcıların sahip olduğu hisse senedi varlıkları mart ayıyla beraber bir senede yüzde 152’lik büyüme kaydetti.


Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, 2022 senesinin mart ayındaki özet piyasa istatistiklerini açıkladı. TSPB tarafınca açıklanan verilerde yerli yatırımcıların finansal varlıklarının 31 milyar lira arttığı, yabancı yatırımcıların ise 56 milyarlık düşüş yaşadığı göze çarptı.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin Merkez Bankası kaynaklarından derlediği istatistik verilerinde, 2020’yi 5,28 trilyon türk lirası ile kapatan yerli yatırımcıların varlıkları; 3 ayda 5,31 trilyon liraya çıktığı görüldü. Aynı dönemlerde ise yabancıların varlıkları 615 milyar liradan 559 milyar liraya kadar düştü.

hisseYerli Yatırımcıların Hisse Senedi Varlıkları 418 Milyar Barajını Aştı

Borsa İstanbul’un mart ayında yaşadığı düşüşe rağmen, yılın ilk 3 ayında en hızlı büyüme gösteren varlıklar yüzde 10,6 ile hisse senetleri oldu. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği verilerine göre, yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları geçen sene sonunda kıyasla 38 milyar lira artarak 418 milyar Türk lirasını gördü.

Ayrıca istatistiklerde bu varlıkların 132 milyar lirasının kurumsal yatırımcılara, 239 milyar lirasının ise bireysel yatırımcılara ait olduğu bilgisi verildi. Menkul kıymet varlıkları ise geçen sene sonuna kıyasla yüzde 10 artarak 34 milyar Türk lirasını görmüş oldu.

ekoayrıntı.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir