Yerli Yatırımcılar Halka Arz Yüklerini Taşıyamayabilir

Yerli Yatırımcılar Halka Arz Yüklerini Taşıyamayabilir

Halka arz haberleri Borsa İstanbul'da peş peşe gelirken, sermaye arttırmaları ile hisse senedi piyasası 4.07 milyar lira seviyesine yükseldi.

ABONE OL
22 Nisan 2021 08:54
Yerli Yatırımcılar Halka Arz Yüklerini Taşıyamayabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Halka arz haberleri Borsa İstanbul’da peş peşe gelirken, sermaye arttırmaları ile hisse senedi piyasası 4.07 milyar lira seviyesine yükseldi.


Borsa İstanbul’da bu sene birçok halka arz gerçekleşti. 22 Nisan 2021 tarihi ile birlikte borsada işlem görmeye başlıyacak olan Galata Wind hisse senediyle birlikte, bu yıl gerçekleşen 7 halka arzın değeri 2 milyar 393 milyon lira seviyesine ulaştı. 2020 yılında yapılan 8 halka arz ise 1,1 milyar lira seviyesinde kalmıştı.

Sadece halka arzlar ile değil, bedelli sermaye artışları ile de borsada işlem gören şirketler yatırımcıların paralarını kullanmaya devam etti. 19 Mart ve sonrasında gerçekleşen patron ve yabancı yatırımcıların satışları ile tüm yükü yerli yatırımcıların üzerine attı.

Piyasa talebinin yerli yatırımcıların çok fazla üzerine geldiğini belirten Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Köksal, bu halde piyasanın sürdürülebilir olmadığını da sözlerine ekledi. FODER Başkanı Atilla Köksal’ın tüm açıklaması ise şu şekilde:“Aynı dönemde Borsa İstanbul piyasa kapitalizasyonun yıllarca yüzde 50’sinin üzerinde bir payı olan finansal kurumların fiyat artışını gösteren BIST MALI endeksi ise aynı dönemde enfl asyonun gerisinde kaldı. Sadece yüzde 28 arttı. Endeks getirileri ayrıştı, küçük ve orta ölçekli hisselere bilinçsizce yatırım yapan yerli yatırımcılar bunların fiyatlarını aşırı değerlenmiş seviyelere getirdiler. Yabancı yatırımcılar geçen 2-3 yıl içinde yaklaşık 23 milyar dolar tutarında hisse sattılar. Bunu yerli yatırımcılar karşıladı. MKK verilerine göre yerli yatırımcıların 2019 yılı başında 23 milyar dolar olan hisse senedi yatırımları bugün 52 milyar dolar seviyesinde. Yerli yatırımcıların hisse senetlerine olan ilgileri nominal faizlerin yüzde 10’un altında reel faizlerin ise negatif olduğu 2020 yılında zirveye çıktı”

Web sitemizde yayınlanmış hiç bir içerik yatırım tavsiyesi belirtmemektedir. Bu sebeple, yaptığınız yatırımlardan kar istenmediği gibi yatırım sonucu oluşan kayıplarda da sorumluluk hiçbir şekilde kabul edilmemektedir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. – ekoayrıntı.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir