Yerli Turist Bu Dönem Altın Değerinde

Yerli Turist Bu Dönem Altın Değerinde

Ülkelerin içinde bulunduğu pandemi sürecinden dolayı, Türkiye’de yaşanan yüzde 120’den fazla turist sayısındaki düşüş, yerli turistin bu sezon altın değerinde olacağını gözler önüne serdi

ABONE OL
14 Mart 2021 15:54
Yerli Turist Bu Dönem Altın Değerinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin birinci döviz gelir kaynağı olarak turizm sektörü, 1 yıldır devam eden küresel salgın nedeniyle ülke beklentilerini karşılamıyor. Bir yıl içerisinde turist sayısında yaşanan yüzde 120’den fazla düşüş, bu yaz yerli turistin turizm sektöründe altın değerinde olacağını düşündürüyor.


Ülkeler arası seyahat kısıtlamalarının pek çok ülke tarafından uygulanması, 2020 yaz ayında pek çok turizm çalışanını zor durumda bırakmıştı. Salgının bu yıl da hız kesmeden devam ettiğini söyleyen uzmanlar, turizm için en iyi gelir kapısının yerli turist olduğunu dile getirdiler.

Türkiye, “Güvenli Turizm Sertifikasına” sahip ülkeler arasında

Türkiye’nin pandemi süreci için almış olduğu “Güvenli Turizm Sertifikası” 2021 dönemi için turizm sektörüne umut dağıtıyor. Bu yıl içerisinde turizm sezonunda, geçen yıla göre yüzde 100’lük bir artış bekleniyor.

2021 yerli turist dönemi olacak

2021 yerli turist dönemi olacakTürkiye’ye gelen turist sayısı yıllık ortalama 45 milyon. 2020 yılında, bu ortalamanın çok altında kalan Türkiye, 2021 yılı için geçen seneye göre yüzde 100’lük artış beklese de, bahsedilen rakamlara ulaşamıyor. Turizm sektöründe bulunan oteller için bu dönemde yerli turist büyük önem taşıyor. Bu kapsamda sektör yöneticileri, otel ve konaklama maliyetlerindeki artış, kurlardaki yükselişin, yerli turist için otel fiyatlarını yükselttiği vurgusu yaptı.

Turizm sektörü temsilcileri, “Yerli turist için farklı bir yöntem düşünülmeli ve uygulanmalı. Artan fiyatlar nedeniyle, konaklama ve tatil ücretleri de yükselecek. Yerli turistlerin daha avantajlı fiyatlardan faydalanması gerekir.

Bu yıl ki yabancı turist beklentisi geçen yıla oranla iki kat artış gösterse de, malum sebeplerden dolayı istenilen seviyeye ulaşamayacak. Bu nedenle 2021 yılının turizm yıldızı, yerli turist olacak diyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.