Yeni Başlayanlar İçin Koinler: Ethereum Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin Koinler: Ethereum Nedir?

ABONE OL
21 Mart 2021 21:50
Yeni Başlayanlar İçin Koinler: Ethereum Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bitcoinden sonra en popüler kripto para birimleri arasında olan ethereum nedir? Nasıl madenciliği yapabilir? Bitcoini yakın vadede geçebilecek potansiyele sahip mi? Yeni başlayanlar için koinler serimizin sıradaki koini ethereum. Ethereum nedir, nasıl alınır, madenciliği nasıl yapılır gibi tüm soruların cevabını sizler için hazırladık.


Ethereum Nedir?

ethereum nedir

Ethereum, kripto para borsasında işlem gören bir kripto para birimidir. Vitalik Buterin tarafından üretilen ethereum, ilk kez Kuzey Amerika Bitcoin Konferası’nda piyasaya tanıtılmıştır. Ethereum her ne kadar altcoin kripto para birimi olarak görülse de bitcoinden sonra kripto para borsasında en çok işlem gören ikinci kripto para birimidir. Blockchain (blok zincir) teknolojisinin gelişmişini amaçlayan ethereumlar, daha fazla alanda kullanılmayı amaçlayan yenilikçi bir sistem olarak görülüyor.

Özetle ethereum, güç kaynağı olarak Ether (ETH) kripto para birimini alan bir Kripto İşletim Sistemidir. Asıl amaç bitcoininde bağlı olduğu blok zincir sistemi üzerinde, kullanıcı ve yatırımcıların bu sistem üzerinden yeni yazılımları oluşturmasını sağlamaktadır.Ethereumun sistemindeki temel kıstas, kişisel verilerin ve bilgilerin üçüncü kişiler tarafından saklanmasını, herhangi bir amaç için kullanılmasını engellemektedir. Bugün neredeyse sanal ortamda yaptığımız tüm işlem ve hareketler veriler halinde data bankalarında kayıt altına alınmaktadır. Bu bilgi ve verilerin hangi amaçlar için kullanılacağı konusu ise tam bir muammadır.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar

  • Bitcoin sistemi ile yapacağınız bütün işlemler belliyken ethereum sistemiyle farklı, yeni sistemler ve yeni altcoinler üretebilirsiniz.
  •  Ethereum sistemi, bitcoin blok zinciri sistemine göre daha yenilikçi bir sistem olarak tanınır.
  •  Bitcoin madenciliğinde işlemci gücüne göre kazanç sağlanırken ethereum madenciliğinde ise üreticiler arasında mutlak denge gözetilir.
  •  Bitcoin sisteminde bir blok oluşma süresi10 dakikaya çıkabilmektedir. Ethereum sisteminde ise bir blok oluşma süresi yaklaşık 15 saniyedir.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

ethereum madenciliği

Ethereum madenciliğinin temeli de aynı bitcoinde olduğu gibi sistem sürekliliği ve güvenliğine dayanır. En önemli iki faktör devamlılık ve güvenilirliktir. Ethereum kripto para biriminde madenciliğin herkes tarafından yapılabilmesi için sistem gereksinimi ekran kartıdır. Bitcoin madenciliği gibi özel üretim cihazlara gerek yoktur. Her kripto para biriminde olduğu gibi madenci sayısının artış göstermesi, ethereum kazancının düşmesine neden olmaktadır.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.