DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
Yapı Kredi / 24 Mart 2021 Genel Piyasa Yorumları

Yapı Kredi / 24 Mart 2021 Genel Piyasa Yorumları

24 Mart 2021 Yapı Kredi genel piyasa yorumu ve son dakika gelişmelerine yönelik analizlerin olduğu bülten paylaşıldı. İşte detaylar...

ABONE OL
24 Mart 2021 11:24
Yapı Kredi / 24 Mart 2021 Genel Piyasa Yorumları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya genelinde bazı bölgelerde vaka sayıları artış kaydediyor. Bu, 3.dalga endişelerine yol açıyor. Vaka sayılarındaki artış kısıtlamaların uzamasını – genişlemesini beraberinde getiriyor. Turizm ve perakende sektörleri öncülüğünde ekonomilerin yavaşlayacağı endişesi finansal varlıkların fiyatlamasına tesir ediyor. Normalleşme kaynaklı ekonomik faaliyetin canlanmasından ve baz etkisinden ötürü fiyatlar artabilir.


Bunun enflasyona yansımasının ise ne büyük ne de kalıcı olmasını beklemiyoruz. ’Powell’ın dünkü konuşmasında öne çıkanlar oldu. Yellen ise gelecek yıl tam istihdama erişilmesini beklediğini, altyapı paketinin vergi artışı ile finanse edileceğini ifade etti. 3trilyon Usd olması planlanın paketin faturasını varlıklı bireylerin ve şirketlerin ödemesi öngörülüyor.

ABD yeni konut satışları beklentilerin altında kaldı. Yukarıdaki haber akışı ile ABD 10 yıllık tahvil faizi düştü, USD biraz değer kazandı. Küresel risk iştahı azaldı. Salgının gidişatı ABD merkezli büyüme – enflasyon tartışmasının piyasalar üzerindeki etkisini belirleyebilir. Vaka sayılarında artışın sürmesi, büyümenin canlanacağı yerine büyümenin azalacağı söylemini öne çıkarabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizinin seyri de bir anlamda salgının seyrine bağlı.

Makro veri trafiği.. Bugün PMI imalat verileri (ABD,AB,İngiltere,Almanya); bugün Powell ve Yellen’ın konuşmaları takip edilecek. Senato’daki konuşmalar hareket yaratabilir. ABD piyasaları dün negatif seyir izledi. Risk iştahı yeni güne sınırlı olumsuz başlıyor. Bu sabah ABD vadelileri hafif eksi. Nasdaq olumlu ayrışıyor. Asya’da da satışlar hakim. Japonya, HongKong ve Çin yüzde 1’in üzerinde eksi.Dolar Endeksi 92,40, ons altın 1.730 Usd, ABD 10 yıllık tahvili 1,59% civarında işlem görüyor. Ankara, değişimin Başkanla sınırlı olduğu, para ve maliye politikasındaki yaklaşımın değişmediği, mevcut şekliyle süreceği mesajını veriyor. Lokal varlıklar da görülen negatif reaksiyonun yavaşlamasını bekliyoruz. Ancak öncesinde MB başkanı değişim kararının sürpriz etkisinin azalmasına ihtiyaç olduğunu değerlendiriyoruz. Ekonomik Reform Paketi’nin takvimi açıklandı. 10 ana başlık altındaki adımların 2023 Mart ayına kadar tamamlanması öngörülüyor. Bugün Kabine’nin değişmesi bekleniyor.

Global piyasalarda son dönemdeki dinamik (ABDtahvilfaizlerindekiartış) Ankara’nın izlediği para – maliye politikasını daha kritik ve önemli hale getiriyor. Kasım ayından beri lokal varlıklar lehine olan fiyatlama, başkan değişimi ile zayıflama kaydediyor. Ankara’nın mevcut pozisyonunu koruması önümüzdeki günlerde havanın yumuşamasını sağlayabilir. Vaka sayılarındaki düşüş mutasyon virüsler ve kısıtlamaların gevşetilmesi ile yerini yükselişe bırakmış durumda. Vaka sayısı dün 26. 200 civarında gerçekleşti. İller bazında tedbir kararları alınıyorEn az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.