DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%

Xiaomi İstanbul Avcılar’da Yılda 5 Milyon Adet Cep Telefonu Üretecek

Çin'li teknoloji devi Xiaomi telefon üretimi için Türkiye'de yatırım yaptı.

ABONE OL
28 Mart 2021 17:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin’in teknoloji devi Xiaomi, dünyanın en büyük şarj ve aksesuar üreticisi olan Finlandiya’lı Salcomp ile ortak olarak İstanbul‘da cep telefonu üretimi yapacak. İstanbul Avcılar‘da 1975 yapımı bir fabrika restore edilerek baştan aşağıya yenilendi. 15 bin metrekare kapalı alanı bulunan üretim tesisinde Salcomp‘un teknoloji ortaklığını Türkiye’den Kontrolmatik firması üstlendi.


Tesiste Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank incelemelerde bulundu. Mustafa Varank‘a Xiaomi, Salcomp, Kontrolmatik yetkilileri de eşlik etti. Fabrika ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Mustafa Varank şunları söyledi.

” Öncelikle global teknoloji firmalarının Türkiye‘de telefon pazarına yatırım yapmaya başladıklarını söylemiştik. Tüm Türkiye’nin merakla beklediği bir olaydan bahsediyoruz. Xiaomi telefonlarının üretildiği ve üretileceği tesisi ziyaret ediyoruz. Bilindiği gibi Xiaomi global bir teknoloji şirketi. Marka olarak dünyada üst sıralara tırmanan, dünyanın en güçlüleri arasında yer alan Çin menşeli bir şirket. Artık Xiaomi telefonlarını Türkiye’de üretmeye başlayacak.”

Bu Tesiste Yıllık 5 Milyon Adet Cep Telefonu Üretilecek

” Bu tesislerde yıllık 5 milyon adet telefon üretme kapasitelerine ulaşılacak. Global bir teknoloji firmasının, Türkiye’ye gösterdiği ilgiden memnunuz. Onlara şu tavsiyede bulunuyoruz. Türkiye’ye geldiğinizde lütfen yerli tedarikçiler ile görüşmeler yapın. Kendi tedarik zincirinize Türkiye’den yerli firmaları da katın. Türkiye’den ihracatı hedefleyin.”Bu Tesiste 2 Bin Vatandaşımız İş İmkanı Bulacak

“Türkiye önemli bir pazar. Özellikle akıllı telefon anlamında, yılda 10 milyonun üzerinde satış yapılan bir pazar. Hem bu pazarda bulunmak, hem de Türkiye’de ürettikleri telefonları dünyaya satmak için önemli. İnşallah burası tam kapasite ile üretime geçtiğinde yani yıllık 5 milyon kapasiteye ulaşıldığında 2 bin vatandaşımız burada iş imkanı bulacaktır. “    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.