Xiaomi ABD Hükümetine Açtığı Davayı Kazandı!

Xiaomi ABD Hükümetine Açtığı Davayı Kazandı!

ABONE OL
15 Mart 2021 22:09
Xiaomi ABD Hükümetine Açtığı Davayı Kazandı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin merkezli teknoloji Xiaomi’nin ABD Hükümetine karışı açtığı davada önemli bir gelişme yaşandı. 


Bilindiği üzere Trump yönetimi görevi devretmesine çok az bir süre kala, Çin merkezli dokuz şirketi daha kara listeye eklemişti. Trump yönetiminin kara listeye eklediği şirketlerden birisi ise Xiaomi olarak görülmüştü. Xiaomi, ABD Hükümetinin bu hamlesinin ardından ABD Savunma Bakanlığı ve ABD Hazinesi’ne karşı dava açmıştı. 

Amerikalı yatırımcıların, Çin ordusu ya da hükümetiyle bağlantısı olduğundan şüphe duyulan bu dokuz şirkete yatırım yapmaları yasaklanmış ve 11 Kasım 2021 tarihine kadar bu kara listede bulunan şirketlerden varlıklarını elden çıkartmaları gerektiği belirtilmişti. Son haberlere göre ise davanın görüldüğü federal mahkeme, ABD’nin Xiaomi’ye yatırım yasağı uygulamasını kaldırdı. Çin merkezli teknoloji şirketinin kara listeye alınması kararının bozulması nedeni ise “derinden kusurlu” olarak açıklandı. 

Mahkeme İkna Edici Kanıtlar Bulamadı!

Amerika Birleşik Devletleri’nin bu yaptırım kararı sadece bir süreliğine askıya alındı. Pentagon, Çin ordusu ve hükümeti ile bağlantısı olduğundan şüphelendiği için Xiaomi’nin kara listeye eklenmesini talep etmişti. Mahkeme ise Amerika Birleşik Devletleri’nin böyle bir bağlantının var olduğuna dair ikna edici kanıtları sunmadığını açıkladı. 

Hakim, Xiaomi’nin sivil kullanım için ticari ürünler üreten ve bağımsız bir yönetim kurulu ve hissedar tarafında ise halka açık bir şirket olduğunu belirtti. Xiaomi şimdi de ABD yaptırımlarını tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor. En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.