VISA, Çeyrek Raporlamasında Kriptopara Stratejisini Açıkladı

VISA, Çeyrek Raporlamasında Kriptopara Stratejisini Açıkladı

ABONE OL
6 Mayıs 2021 23:20
VISA, Çeyrek Raporlamasında Kriptopara Stratejisini Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Visa, şirketin 2. çeyrek raporlamasında kriptoparalara da yer verdi. Visa’nın başkanı ve CEO’su Alfred Kelly, şirketin uzun vadeli kriptopara hedeflerini ve piyasa görüşünü açıkladı.


Kelly, kriptopara piyasasını 2 segment üzerinden analiz ettiklerini belirtti. Bu segmentlerden ilkinin Bitcoin odaklı olduğunu ve Bitcoin tutan kullanıcılardan oluştuğunu söyledi. Birinci segmentin, Bitcoin tutan kişilerden oluşması sebebiyle bir para biriminden çok ‘dijital altın’ olarak tanımlandığını da ekledi. İkinci segmentte ise stabilparaların ve CBDC’lerin de dahil olduğu dijital paralardan oluştuğunu belirtti.

Alfred Kelly’nin bu açıklamaları, Bitcoin sahibi kullanıcıların, alım-satımdan çok Bitcoin’leri saklama eğiliminde olması yatıyor. Kelly’nin birinci segment tanımı, Bitcoin’in Visa tarafından pasif bir segment olarak sınıflandığını ve Bitcoin’in bir para birimi yerine dijital altın olarak sınıflandırıldığını gösteriyor.

visa2 1Visa’nın 5 Hedefi

Alfred Kelly, Visa’nın 5 alanda kriptoparalardan avantaj sağlamayı düşündüğünü söylerken bu maddeler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

1- Müşterilerin Visa kartlarıyla kriptopara satın alabilmesi

Bu konu özelinde Visa’nın çeşitli cüzdan ve borsa platformlarıyla çalışma halinde olduğu belirtildi.

2-Kriptoparaların, itibari paralara dönüştürülmesi

Bu sayede Visa kabul edilen 70 milyondan fazla satıcının kriptopara ile ödeme almasının sağlanması amaçlanıyor.

3- Visa’nın partnerlerine kriptopara altyapısı sunması

Visa halihazırda beraber çalıştığı finans şirketlerinin müşterilerine kriptopara hizmeti sunabilmesi için çeşitli altyapı ve API destekleri sağlıyor. Visa’nın sağladığı altyapı sayesinde finansal kurumlar, müşterilerine kriptopara alım-satım ve saklama hizmetini kolaylıkla sunabiliyor.

4-Visa’nın ödeme altyapısındaki anlaşma sürecinde kriptoparaların kullanımı

Visa şu anda 160 adet itibari para birimiyle her gün işlem yapıyor ve gün sonunda 25 para birimi üzerinden sistemdeki ödeme anlaşmalarını sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde 25 para birimine ek olarak USDC stabilparası, sisteme entegre edilen ilk kriptopara oldu.

5-Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC)

Visa, çeşitli merkez bankalarıyla, bankaların CBDC projeleri konusunda görüşmelerini sürdürüyor. Görüşmeler sonucunda, CBDC projelerinin kamu-özel sektör işbirliği ile yürütülmesi ve CBDC’lerin Visa kabul eden 70 milyondan fazla satıcıda ödeme aracı olarak kullanılabilmesi amaçlanıyor.

Visa’nın Kriptopara Atağı

Visa, son yıllarda kriptopara alanında yaptığı inovasyon ve altyapı hamleleriyle adından sıkça bahsettirdi. Dünya devi şirketin çalışmaları, kriptoparanın günlük yaşantımızdaki yerini belirlemesi açısından önem taşımaktadır. Çalışmaların hızla gelişim göstermesinden ötürü yakın bir gelecekte Visa altyapısıyla kriptoparalarla alışveriş yapılabilir.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir