Veriler Açıklandı; Türkiye’de Otomobil Üretiminde Azalma Görüldü

Veriler Açıklandı; Türkiye’de Otomobil Üretiminde Azalma Görüldü

Otomobil üretimi ile ilgili veriler bugün açıklandı. Türkiye 2021 yılında gerçekleşen otomotiv üretimi, geçen iki ay içerisinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 daha az üretim yaparak 222 bin 264 adede geriledi.

ABONE OL
16 Mart 2021 13:38
Veriler Açıklandı; Türkiye’de Otomobil Üretiminde Azalma Görüldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2021 yılının ilk iki ayına ait veriler, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından açıklandı. Otomotiv üretimi ve ihracat adetleri ile beraber Pazar verilerinin de açıklandığı raporda, geçen yılın aynı dönemlerine göre bir azalma görülüyor.


Açıklanan rapora göre, Ocak ve Şubat aylarında otomotiv üretimi, 2020 yılının aynı aylarına göre yüzde 6,5 azalma göstererek, 222 bin 264 adet sınırında kaldı. Otomobil üretimi ise aynı döneme göre yüzde 16 düşüş gösterdi ve 136 bin 882 adet seviyesine geriledi.

Üretim artışı “Ticari araçlarda” gerçekleşti

OSD tarafından duyurulan raporun ilk iki ay verilerinde, ticari araç üretiminin yüzde 14 artış gösterdiği belirtiliyor. Aynı dönem içerisinde, özellikle ağır ticari araç grubu için üretim sayılarının daha yüksek olduğu görülüyor.

2021 Ocak ve Şubat aylarında ağır ticari araç grubu üretimi, yüzde 55 artış, hafif ticari araç grubu üretimi ise yüzde 12 artış gösterdi.Türkiye’deki son 10 yıllık dönemde ise, ortalamalar baz alındığında Ocak-Şubat dönemi içerisinde toplam pazar yüzde 30 artış gösterdi. Otomobil pazarı yüzde 39, hafif ticari pazarı yüzde 8 ve ağır ticari pazarı yüzde 4 artış göstermiş durumda.

Yılın ilk ayındaki ihracat rakamlarında ise azalma mevcut. Ocak ve Şubat aylarında ihracat adet bazında yüzde 14’lük bir dürüş yaşayarak 165 bin 476 seviyesine geriledi.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.