DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
Varlık Fonu Nedir? Varlık Fonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Varlık Fonu Nedir? Varlık Fonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ABONE OL
18 Mart 2021 18:30
Varlık Fonu Nedir? Varlık Fonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Varlık fonu nedir? Varlık fonunun kurulma amacı nedir? Varlık fonu hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Varlık fonu hakkındaki tüm detayları sizler için derledik.


Profesyonel yönetim ilkelerine göre yönetilen Türkiye Varlık Yönetimi Anonim Şirketi hakkında detayları merak eden vatandaşlar, konu hakkında bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, Varlık Fonu nedir?

Varlık Fonu Nedir?

varlık fonu nedir

Varlık Fonu; Türkiye Cumhuriyeti devletine ait olan bütün şirketlerin etkin ve verimli bir şekilde işletilmesi, yeni iştirak ve girişimler için kaynak sağlaması, halihazırda bulunan kaynakların konjektürel değişikliklerini sağlaması, yeni birimler oluşturması, şirketlere ya da kurulacak olan iştirak ve girişimleri kaynak oluşturması ve son olarak da dış ticarette hareketlilik sağlaması amacıyla kurulmuştur. Varlık Fonu, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir şirketidir ve doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlıdır.Varlık Fonu Ne Zaman Kuruldu?

varlık fonu nedir

Türkiye Varlık Fonu (TVF), Türkiye Cumhuriyeti merkezli bir şirkettir. Doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlı çalışan bu şirket, 26 Ağustos 2016 tarihinde kurulmuştur. Kurulduğu dönemde Başbakanlık denetiminde olan şirket, hükümet sisteminin değişmesi nedeniyle Cumhurbaşkanlığına devredilmiştir. Tekrar bir hükümet sistemi değişikliği durumunda ise Başbakanlık mı yoksa Cumhurbaşkanlığı makamına mı bağlı olacaktır, bu durum kanunda belirtilmemiştir.

Varlık Fonu Neyi Amaçlar?

varlık fonu nedir

Devletin halihazırda sahip olduğu ya da hissedar durumunda olduğu firmaların yönetilmesi ve temsil edilmesi Türkiye Varlık Fonu’nun en temel yetki ve görevleri arasında bulunur. Ayrıca Türkiye Varlık Fonu, hissedarı olduğu ya da sahibi olduğu şirketler için direkt olarak menkul kıymet çıkarabilmektedir. Bu şirketlerin kapsamlarını genişletmek de Varlık Fonu’nun yetkilerinden biridir.

Varlık Fonu’nu Kim Denetliyor?

varlık fonunu kim denetliyor

Türkiye Varlık Fonu ve Türkiye Varlık Fonu bünyesinde kurulmuş tüm alt fonların, bağımsız denetimden geçen yıllık mali tabloları ile faaliyetleri, Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilen sermaye piyasaları, finans, ekonomi, maliye, bankacılık, kalkınma alanlarında; alanında uzman en az üç merkezi denetim elemanı tarafından, bağımsız denetim standartları çerçevesinde denetlenir. Denetim sonunda hazırlanan rapor, o yılın ağustos ayı sonuna kadar cumhurbaşkanına sunulur.

Şirket, şirket tarafından kurulacak diğer şirketler, Türkiye Varlık Fonu ve Türkiye Varlık Fonu bünyesinde kurulacak alt fonların, bir önceki yıla ait mali tabloları ile faaliyetleri, her yıl ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından, birinci ve ikinci fıkralar kapsamında hazırlanan ve Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından gönderilen denetim raporları üzerinden görüşülerek denetlenir.

Varlık Fonu’na Bağlı Kaç Şirket Var?

varlık fonu şirketleri

Türkiye Varlık Fonu’na bağlı toplamda 8 sektörden 20 şirket, 2 lisans ve çeşitli taşınmazlar yer alıyor.

Bu şirket ve sektörlerden bazıları şunlar:

Finansal Hizmetler:

Ziraat Bankası, HalkBank, Vakıfbank, Borsa İstanbul, TVF Finansal Yatırımlar, Platform AŞ.

Enerji:

Botaş, Türkiye Petrolleri, TVF Enerji, TVF Rafineri ve Petrokimya.

Ulaştırma ve Lojistik:

Türk Hava Yolları, PTT, İzmir Alsancak Limanı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri.

Madencilik:

Eti Maden, TVF Maden.

Şans Oyunları:

Nakit Karşılığı Şans Oyunları Lisansı, At Yarışı Düzenleme ve Bahis Kabul Etme Lisansı.

Tarım ve Gıda:

Çaykur, Kayseri Şeker.

Gayrimenkul:

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesine de yatırım yapan TVF’nin portföyünde Türkiye genelinde 46 adet taşınmaz.

Teknoloji ve Telekom:

Türksat, Türk Telekom, Turkcell.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.