Vali Cuomo’ya İstifa Etmesi Yönünde Basılar Artıyor

Vali Cuomo’ya İstifa Etmesi Yönünde Basılar Artıyor

Amerika Birleşik Devletleri New York Valisi Cuomo’ya gelen istifa baskıları artarak devam ediyor. New York Eyalet Kongresi’nde bulunan 59 üye, hakkında cinsel taciz iddiaları bulunan Vali Andrew Cuomo’nun istifa etmesi için baskı yapıyor.

ABONE OL
12 Mart 2021 02:41
Vali Cuomo’ya İstifa Etmesi Yönünde Basılar Artıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kongrede bulunana 19 senatör ve 40 milletvekilinin yayımladığı ortak duyuruda, ABD New York Eyaleti Valisi Andrew Cuomo için gitme vakti geldi denildi. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor:


“Vali Cuomo’nun uygunsuz davranışlarını kabul etmesi ve bakımevlerinde Covid-19 ölümleriyle ilgili verilerin gizlenmesi olayı karşısında bizim ve halkın güvenini kaybetti.”

Hakkında “Azil Tasarısı” hazırlandı

Eyalet Meclisinde bulunan Demokrat lideri Carl Heastie, oluşan iddialar karşısında Kongrede yer alan üyelerle beraber “İleriye dönük potansiyel yollar” konusu hakkında görüşme yapılacağını belirtti.

Diğer taraftan Eyalet Meclisinin Cumhuriyetçi grubu lideri Will Barclay, 9 Mart 2021 tarihinde, hakkında bulunan taciz iddiaları nedeniyle Cuomo’nun azil için tasarı hazırlığında olduğunu belirtmişti.New York Valisi Andrew Cuomo

New York Valisi Andrew Cuomo

Vali hakkında azil davası açılabilmesi için Heastie’nin hazırlanan tasarıyı Eyalet Meclisinde oylamaya sunması gerekiyor. Tasarının, 150 sandalye bulunan meclisten salt çoğunluk olan 76 oy ile kabul edilmesi gerekiyor. Hazırlanan tasarının kabul edilmesi halinde 63 kişinin bulunduğu eyalet senatosunda yargı sürecinin başlaması ve durum sonunda yapılacak olan oylamada Cuomo’nun azli için senatoda yer salt çoğunluğun “Evet” oyu vermesi gerekiyor.

Neler yaşanmıştı?

Vali Cuomo için danışmanlık hizmeti veren Lindsey Boylan, 24 Şubat 2021 tarihinde “Medium” paylaşım sitesinde yayına aldığı makale içerisinde, Cuomo’nun 2018 yılında, ofiste kendisine uygunsuz davranışlar yaptığı iddiasında bulunmuştu.

Bu paylaşımın ardından 27 Şubat 2021 tarihinde, New York Times’a Cuomo’nun eski danışmanlarından Charlotte Bennett açıklamalarda bulundu. Bennett, 63 yaşındaki Vali’nin kendisine sürekli cinsel içerikli sorular sorduğunu iddia etti.

New York Valisi Andrew Cuomo

New York Valisi Andrew Cuomo

Vali hakkında bir diğer iddia da Fotoğrafçı Anna Ruch tarafından geldi. New York Times’a açıklama yapan Ruch, 2019 yılının Eylül ayında gerçekleşen bir düğünde, Cuomo’nun kendisine “Şaşırtacak ve utandıracak şekilde yaklaşımları olduğunu” öne sürdü.

New York Valisi Cuomo ise kendisine yönelik yapılan iddialara karşı yapmış olduğu yazılı açıklamada, bazı davranışlarının “İstenmeyen flört” olarak algılandığını, yanındakilere daha hassas ve mesafeli davranması gerektiğini anladığını söyleyerek, böyle iddialar ile yan yana gelmekten dolayı özür dilemişti. Vali, yaptığı açıklamada istifayı düşünmediğini de belirtmişti.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.