Vakıfbank 2020 Yılında 5 Milyar Net Kâr Elde Etti

Vakıfbank 2020 Yılında 5 Milyar Net Kâr Elde Etti

ABONE OL
13 Mart 2021 20:55
Vakıfbank 2020 Yılında 5 Milyar Net Kâr Elde Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2020 yılı Vakıfbank için oldukça iyi bir yıl oldu. Her ne kadar pandeminin etkisi ile piyasalarda olumsuz bir hava hakim olsa da Vakıfbank, geçtiğimiz yıl toplamda 5 milyar 10 milyon TL net kâr açıkladı. Vakıfbank’tan yapılan açıklamaya göre 2020 yılında elde ettiği 6 milyar 439 milyon TL brüt kârından 1 milyar 429 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 5 milyar 10 milyon TL net kâr elde etti.


“Salgın Döneminde Müşterinin Yanındayız”

Konsolide olmayan sonuçlarına göre Vakıfbank geçtiğimiz 2020 yılında toplam 699 milyar TL aktif büyüklüğe erişti. Banka; nakti ve gayrinakti krediler aracılığı ile milli ekonomiye 523 milyar TL de destek sağlamış oldu. 2020 yılında elde ettiği brüt kârından ilave 220 milyon Türk lirası serbest karşılık ayıran Vakıfbank, toplam serbest karşılıklarının ise 1 milyar 72 milyon Türk lirasına yükselttiğini beyan etti.

Vakıfbank adına açıklamalarda bulunan Genel Müdür Abdi Serdar Üstünsalih:

“Salgın döneminde ekonomik ve sosyal yaşam alışkanlıkları değişti. Vakıfbank olarak tüm bu alışkanlıklara ayak uydurduk ve müşterimizin yanında olmaya devam ettik.” dedi.“Milli Ekonomi Hedefleri İçin Sorumluluk Alıyoruz”

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih; Türkiye için üretmekte olan, değer arz eden, istihdam yaratan ve emek veren her kesimi var güçleriyle desteklerini vurguladı ve ardından şunları kaydetti:

Türkiye Cumhuriyeti devletinin yol gösterici nitelikteki politikalarına mutlak bir uyumla görevimizi ifa ediyoruz. Ekonomideki istikrar ve büyümenin devamını temin etme ve milli ekonomimizin hedeflerine ulaşması için sorumluluk alıyoruz. Bu anlayışımızı 2020 yılı gibi zorlu bir süreçte koruduk ve çok daha fazlası için çaba sarf ettik. Bilhassa cari dengeye olumlu yönde katkı yapan, istihdamı geliştiren, ülkemiz için kritik önem taşıyan, yerli ve milli üretimde faaliyet gösteren sektörler için özel ürünler ve hizmetler sunmayı sürdürdük.”

Bankacılık faaliyet kapsamında neredeyse bütün alanlarda pazar pay oranını yükselttiklerini belirten Genel Müdür Üstünsalih, ülkemizin, milli ekonomimizin ve müşterilerimizin her daim yanında olmayı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz, diye de ekledi.

Vakıfbank olarak mevduat dışı fonlama yönünde de bir ilke imza attıklarının altını çizen Üstünsalih, 750 milyon dolar değerinde mevduat bankalarınca ihraç edilen ilk sürdürebilir Eurobond işlemini de başarıyla tamamladıklarını belirtti.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.