Üniversitenin Matbaasında Sahte Dolar Bastılar

Üniversitenin Matbaasında Sahte Dolar Bastılar

ABONE OL
17 Mart 2021 18:06
Üniversitenin Matbaasında Sahte Dolar Bastılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz gün Bulgaristan’da akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Ülkenin başkenti olan Sofya’da bulunan bir üniversite matbaasında, milyonlarca dolar sahte para basıldığı ortaya çıktı.


Bulgaristan İçişleri Bakanlığı ile Sofya Şehir Savcılığı tarafından ortak yürütülen operasyon sonucu üniversitenin matbaasında sahte 4 milyon ABD doları (yaklaşık 30 milyon Türk Lirası) ile 3 milyon 600 bin avro (32 milyon Türk Lirası) ele geçirildi. Ülkenin gündemine bomba gibi düşen sahte para basma olayının bir üniversite matbaasında geçmesi ise kamuoyunda büyük bir yankı uyandırdı.

Üniversitenin İsmi Gizleniyor

Olayla ilgili soruşturmayı yöneten Sofya Şehir Savcısı İliana Kiriliova, geçtiğimiz gün bir basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Savcı Kirilova, sahte para basımı yapılan üniversitenin adını açıklamadı. Adı açıklanmayan üniversitenin matbaasında, sahte para basılmasının yanı sıra kimlik belgelerinin de üretildiği ortaya çıktı. Matbaanın bu yasa dışı eylemleri ile ilgili üniversitenin haberi olup olmadığı henüz bilinmiyor. Sofya Şehir Savcısı’nın yaptığı açıklamalara göre olayla ilgili iki kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahısların uluslararası sahte para basan bir örgütün üyesi olduğu ortaya çıktı. Güvenlik güçleri olayla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.