Ulaştırma Ve Alt Yapı Bakanlığı Eski Karakol Binasıyla İlgili Açıklama Yaptı!
  • ekoayrıntı
  • Güncel
  • Ulaştırma Ve Alt Yapı Bakanlığı Eski Karakol Binasıyla İlgili Açıklama Yaptı!

Ulaştırma Ve Alt Yapı Bakanlığı Eski Karakol Binasıyla İlgili Açıklama Yaptı!

ABONE OL
5 Mart 2021 22:55
Ulaştırma Ve Alt Yapı Bakanlığı Eski Karakol Binasıyla İlgili Açıklama Yaptı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Eski Karakol Binası ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamayla beraber Eski Karakol Binası ile ilgili ortaya atılan iddiaların tamamen asılsız ve yanlış olduğu açıklandı.


Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, yapımına devam edilen Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesiyle alakalı Eski Bakanlık Karakol Binası özelinde yapılan çalışmalar kapsamında kamuoyunu yanıltıcı, asılsız bilgiler paylaşıldığı söylendi. Farklı kişi ve kurumlarca yapılan açıklamalara bakılarak bir açıklama yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada:

“İstanbul için kendi sorumluluklarını yerine getirmeyenlerin, İstanbul’a ve ülkemize hizmet edecek projelerimize yalan yanlış ifadelerle karşı çıkmaları da normaldir. Bakanlığımız uhdesinde yapılan Haliç Yat Liman ve Kompleksi Projesi kapsamında, Eski Karakol Binası’nın restorasyonu ve Kasımpaşa Sütlüce Tüneli Projesi’nin Eski Karakol Binası kavşağından etkilenen Eski Karakol Binası’nı rekonstrüksiyon işleri yer almaktadır. Söz konusu Eski Karakol Binası, yol projesi kapsamında kavşak ortasında kalması nedeniyle İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 29 Temmuz 2015 tarihli ve 3616 sayılı kararı ile yeri tespit edilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen 8 Mart 2018 tarihli ve UTK2018/10-47 sayılı UTK Kararı ile de Haliç ulaşım projesi onaylanmıştır. Yapının rölöve, restitüsyon ve rekonstrüksiyon projeleri, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Bölge Kurulu’nun  8 Şubat 2019 tarihli ve 7132 sayılı kararı ile uygun bulunarak onaylanmıştır. Beyoğlu Belediyesi’nin 4 Aralık 2020 tarihli ve 2020/13628 Yapı Yıkma izin Belgesi doğrultusunda 20 Ocak 2021 tarihi itibarıyla, önce muhdes ve özgün olmayan betonarme malzemelerden arındırma işlemlerine başlanmıştır. Bu süreci takiben özgün kısımlarda nitelikli söküm işlemleri yapılacaktır. Yapılan tüm iş ve işlemler mevzuatlara ve Koruma Kurulu ilkelerine uygun olarak yürütülmektedir. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Bölge Kurulu’nun 8 Şubat 2019 tarihli ve 7132 sayılı kararı ile onaylanan rekonstrüksiyon projesi çerçevesinde, Divanhane Binası’nın aslına uygun bir şekilde bütün imalatları yapılmaktadır.” denildi. 

Tamamen Yanlış ve Asılsızdır!

Eski Karakol Binası’nın rekonstrüksiyon işlemleri ile ilgili tüm izinlerin alındığı ve bu işlemle Kasımpaşa Tünel çıkışı trafiğinin rahatlayacağı aktarılan açıklamanın devamında, “Söz konusu haber ve paylaşımlardaki iddialar tamamen yanlış ve asılsızdır. Eski Karakol Binası’nın rekonstrüksiyon işlemleri ile ilgili tüm izinlerin alındığı ve bu işlemle Kasımpaşa Tünel çıkışı trafiğinin rahatlayacağı açıkça ortadadır. Söylenilen yalan yanlış ifadelerin aksine Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi, İstanbul’un marka değerine katkıda bulunacaktır” denildi.20 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak!

Açıklamada, projenin İstanbul’a sağlaması öngörülen imkanlar da şu şekilde aktarıldı:

“Projemiz ile ilk etapta 48 bin 500 metrekare, projenin tamamı bittiğinde ise 83 bin 300 metrekare tescilli yapı restore edilerek kamunun kullanımına sunulacaktır. Atıl kalmış 25 tescilli eser tarihi kimliğine uygun bir şekilde restore edilecektir. Halkımızın yıllardır ulaşamadığı 1800 metre uzunluğundaki Haliç sahili İstanbullara kazandırılacaktır. Proje kapsamında yapılacak, tiyatro, kütüphane, sinema gibi kamusal tesisler ile bir asırdır kullanılmayan bir alan kamu kullanımına açılacaktır. 70 şer yat kapasiteli 2 adet marina inşa edilecektir. Öncelikle 700 milyon dolar yatırımla tarihi değerler korunarak, 20 bin kişiye istihdam sağlanacaktır. Yılda 30 milyon ziyaretçi gelmesi beklenen bu alan ile bölge ekonomisi canlanacaktır. Tersane kaynaklı sanayi ve ağır metallerin oluşturduğu kirlilik önlenecektir.”

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.