Türkiye’ye gelecek 10 milyar dolar için adım atıldı

Türkiye’ye gelecek 10 milyar dolar için adım atıldı

ABONE OL
9 Nisan 2021 11:00
Türkiye’ye gelecek 10 milyar dolar için adım atıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Joe Biden yönetimi tarafından yayınlanan bir bildiri pek çok ülkeyi yakından ilgilendiriyor. Bildirinin detaylarına bakıldığı zaman OECD bünyesinde bulunan ülkelerin ortak bir karara varmaları gerektiği ifade edildi. Çok uluslu olan dev şirketlerin fiziki bir bağı olup olmadığına bakılmaksızın kar elde ettikleri ülkeler için vergi ödemeleri amaçlanıyor. Aynı zamanda ortaya çıkan vergi kaçakçılığı gibi sorunlarında ortadan kaldırılmasının amaçlandığı belirtildi. Yapılan düzenlemenin uygulamaya girmesi halinde ABD’nin gelirlerinin gözle görülür bir şekilde yükselmesinin beklendiği ifade edildi.


Planın ayrıntıları arasında pek çok ülkenin vergi gelirlerinin yükselebileceği belirtildi. Ancak asgari tutar konusunda henüz net bir düzenlemenin yapılmadığının da altı çizilmiş oldu. ABD içerisinde konuşulan tutarlar içerisinde yüzde 21 oranında bir tutarın yer aldığı ifade edildi. ABD tarafından elde edilecek olan asgari tutar ise 15 yıllık süreç içerisinde 2.5 trilyon dolardan fazla olabileceği tahmin ediliyor.

Türkiye’ye Para Girişi Gerçekleşecek!

Türkiye için nasıl bir yol izleneceği henüz kesinleşmiş değil. Ancak vergi gelirlerinin artacağı düşünüldüğü zaman Türkiye’nin vergi gelirinin de 5 ile 10 milyar lira tutarında artabileceği ifade ediliyor. Henüz kesin bir hesaplamanın yapılmasının pek mümkün olmadığı dile getirildi. Yapılan hesaplamalar ise tahmini tutarlar üzerinden gerçekleşiyor. Düzenlemenin kabul edilmesi ve uygulanması halinde vergi düzenlemesinin Türkiye’ye yeni bir para girişi olarak değerlendirilmesi bekleniyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.