Türkiye’den balon balığı alımı yapılacak

Türkiye’den balon balığı alımı yapılacak

ABONE OL
27 Mart 2021 12:21
Türkiye’den balon balığı alımı yapılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siyanürden 1200 kat daha zararlı olan balon balığının ağrı kesici ve birçok ilacın yapımında kullanılacağı biliniyor. Kanadalı özel bir şirket başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden ilaç şirketleri balon balığı almak için sıraya girdi.


Son yıllarda Türkiye’de fazlalıkla görülmeye başlanan ve hızlı üremesiyle de ön planda olan balon balıkları özelliklerde sahillerde korkulu bir rüya oldu. Denizdeki diğer canlıları yiyen balon balıkları siyanürden 1200 kat daha zehirli olması sebebiyle insanları ısırdığında saniyeler içerisinde öldürebiliyor.

Balon balığının tanesi Türkiye’de 5-10 TL arasında satılıyor. Yabancı şirketler ise döviz bandında alım yapıyorlar. İnsan eliyle doğanın altüst edilmesi sebebiyle bizim yaşam alanlarımıza giren balon balığının derisinden uzun yıllardır ayakkabı, çanta ve diğer deri ürünleri yapılıyor.

Zehrinden ise ilaçlar yapılabiliyor ve birçok hastalığı yok edebiliyor. Hürriyet’e açıklama yapan Doç. Dr. Kanyılmaz, “Bu çalışmalar yurt dışında, bir ülkenin (Kanada) önemli bir firması balon balığı alımıyla ilgili bizimle temasa geçti. Pandemi koşulları süreci etkiledi ama ilgili firma bir miktar balon balığı alımı gerçekleştirdi bilimsel çalışmalarında kullanmak üzere. Çok ciddi bir ağrı kesici ilaç üzerinde çalışılıyor” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.