Türkiye’de bir yılda yoksul sayısı ikiye katlandı

Türkiye’de bir yılda yoksul sayısı ikiye katlandı

ABONE OL
6 Mayıs 2021 23:06
Türkiye’de bir yılda yoksul sayısı ikiye katlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi ekonomide yaratmış olduğu delik sonrasında yoksulluk oranlarını da son bir yıllık süreç içerisinde derinden etkilemiş oldu. Aile Bakanlığı tarafından yapılan incelemelerde 2020 yılı Faaliyet Raporu yayınlandı. Yayınlanan rapor aslında bir itiraf niteliğindeydi. Son bir yıllık dönemde ülkenin vatandaşlarının ekonomik açıdan yaşadıkları zorlukları ve ne kadar yoksul hale geldiklerini gösterdiği belirlendi.


Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından 2020 yılına dair hazırlanmış faaliyet raporu gözler önüne serildi. 2020 yılında Türkiye’de sosyal yardım alan hane sayısı belirlendi. Bu hane sayısının bir önceki yıla göre karşılaştırmasının yapılmasının ardından iki katına çıktığı belirlendi. 2020 yılında sosyal yardım alan hane sayısı 6 milyon 630 bin olarak açıklanmıştı. 2019 yılında ise bu rakam 3 milyon 282 bin olarak açıklandı.

Bir Yılda Alınan Sosyal Yardım Rekor Kırdı!

6 1

2020 yılında yaşanan yoksulluğun önemli bir nedeni ise pandemiye bağlandı. Pandemi nedeniyle yaşanan gelir kayıpları, işsizlik sorunu gibi çeşitli problemler devletin yapmış olduğu desteklerin ve yardımların sayısının artmasına neden oldu.2020 yılında devlet tarafından hanelere verilen gıda yardımı da arttı. Bu rakam 2020 yılı için 629 milyon 297 bin liralık gıda yardımı olarak açıklanırken 2019 yılında yapılan gıda yardımı sadece 343 milyon lira değerinde açıklanmıştı. Yaşanan yoksulluk pek çok hanenin hala devlet desteklerine ihtiyaç duyduğunu destekler nitelikte.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.