Türkiye’de bankacılık sistemi değişiyor!

Türkiye’de bankacılık sistemi değişiyor!

ABONE OL
6 Mayıs 2021 23:06
Türkiye’de bankacılık sistemi değişiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de bankacılık sistemlerinin değişmesi için yeni adımlar atılıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bankalar için yeni bir işleyişin getirilmesi üzerine birtakım düzenlemelerin yapılmasına karar verildi. Resmi Gazete’nin bugün yayınlanan sayısında ise değişikliklerin detaylarına yer verilmiş oldu.


Yönetmelik üzerinde yapılan yeni düzenlemeler sonrasında bankaların yeni müşteri kazanmak istemeleri halinde uzaktan kimlik tespiti yapmaları ve daha hızlı bir sistem içerisinde süreci yönetmeleri bekleniyor. Bankacılık usul ve esasları bu süreçte yeniden belirlenmiş olacak.

Dijital Bankacılık Dönemi Başlıyor

Yeni yönetmeliğin hayata geçirilmesinin ardından 1 Mayıs tarihinden itibaren Türkiye’de bankacılık işlemlerinin banka şubesine gitmeye gerek kalmadan uzaktan kimlik bilgileri ile sorunsuz ve hızlı bir şekilde tamamlanması bekleniyor. Müşteri olma süreci içinde bankaya gitmeye gerek kalmadan yine kimlik bilgileri ile tamamlanabilecek.

Dijital bankacılık faaliyetlerinin yeni dönemde yeni yönetmelik üzerinden yürütülmesi için mevcut olarak hizmet veren bankaların Neobank olarak isimlendirilmesi için gerekli düzenlemenin yapılması bekleniyor.Kimlik tespiti işlemleri artık uzaktan yapılacağı için sıkı güvenlik tedbirlerinin uygulanması bekleniyor. Müşteri temsilcileri ile müşteri arasına yapılacak görüşmelerin güven ve güvenlik esaslarına dayalı olması için çalışan personelin bu konuda özel bir eğitimden geçirilmesi bekleniyor. Yapılan görüşmeler uçtan uca şifreleme yöntemi ile kontrol edilebilecek. Uzaktan kimlik tespitinin yapılması halinde kişilerin bu dönemde özel risk profilinde izlenmesi planlanıyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.