Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantı sonrası faiz kararını açıkladı
  • Eko Ayrıntı
  • Ekonomi
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantı sonrası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantı sonrası faiz kararını açıkladı

ABONE OL
6 Mayıs 2021 14:45
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantı sonrası faiz kararını açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugün iç piyasalarda gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek olan PPK toplantısına çevrilmişti. Piyasaları yakından ilgilendiren toplantıda faiz kararının açıklanacağı belirtilmişti. analistler tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında faiz kararının herhangi bir sürpriz olmaması halinde sabit tutulacağı görüşü hakimdi. Merkez Bankası tarafından yapılan toplantının sona ermesinin ardından merakla beklenen faiz kararı açıklandı.


Merkez Bankası tarafından PPK politika faizi 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile birlikte piyasa beklentileri de göz önünde bulundurularak sabit tutuldu. Yüzde 19 seviyelerinde sabit tutulduğu belirlendi.

Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı Açıklaması Geldi!

25

Merkez Bankası toplantının sona ermesinin ardından PPK toplantısına dair karar metinlerini yayınladı. Bu toplantıda alınan kararlar çerçevesinde gerçekleştirilen açıklamalarda ‘Salgın nedeniyle 2020 yılı küresel piyasalarda sert bir şekilde daraldı. Ancak hükümetlerin sonrasında aldıkları destekleyici kararlar, politikalar ve aşılama sürecinin olumlu bir şekilde gerçekleşmesi ise toparlanma yaşanması açısından etkili oldu. İyileşme süreci değerlendirildiği zaman küresel ticaret alanında ve küresel imalat sanayi faktörleri arasında belirleyici olmaya devam ediyor. Emtia fiyatları yeniden yükselmeye başladı. Küresel enflasyon bu süreçte belirleyici ve finansal piyasalar üzerinde etkileyici olacak’ ifadeleri kullanıldı.Bundan sonraki dönemde finansal piyasaları en iyi seviyeye getirebilmek adına Merkez Bankası’nın tüm araçları büyük bir kararlılıkla kullanmaya ve uygulamaya devam edeceğinin altı çizildi. Analistlerin faiz değerlendirmesi ise doğru çıktı.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.