DOLAR

8,1007

-0.07%
EURO

9,7077

0.05%
ALTIN(gr)

455,13

0,07%%
BİST 100

1.378,37

0.18%
Türkiye beyin göçü için 720 bin lira destek verecek

Türkiye beyin göçü için 720 bin lira destek verecek

ABONE OL
17 Mart 2021 11:24
Türkiye beyin göçü için 720 bin lira destek verecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda Türkiye’de beyin göçünü desteklemek ve araştırmacıları bu yönde desteklemek için birtakım destek programları gerçekleştirilmesine karar verilmişti. Bunun üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamada bulundu. Yeni bir programlama yapıldığı belirtildi. Sanayi Bakanı Varank açıklamalarında ‘Hazırlamış olduğumuz programımızla birlikte beyin göçünü desteklemeyi planlıyoruz. Bilimsel çalışmalar yapan araştırmacılarımızın yeni dönemde ülkemizde kalması için birtakım destekler vereceğiz’ dedi.


Beyin Göçü için 720 Bin Lira Destek Verilecek!

Günümüzün en büyük sorunlarından birisi yurtdışına doğru yapılan beyin göçleri olarak ifade ediliyor. Günümüzde pek çok Türk bilimsel araştırmalarını ve çalışmalarını daha özgür biçimde yaptıkları gerekçesi ile gittikleri için oldukça tartışılmıştı. Günümüzde pek çok başarılı Türk bilim insanının yurt dışında yapmış oldukları çalışmalar hala konuşulurken bu çalışmaların özgürce ülkemizde yapılması için gerekli adımlar atıldı.

Sanayi Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında bir proje geliştirildi. Türkiye’ye gelecek yabancı bilim insanlarının bilimsel araştırmalarını yapmaları için gerekli mali desteklerin verilmesine karar verildi. Bunun üzerine mali teşviklerin yanı sıra proje desteği de verilecek. Verilecek proje desteğinin miktarı ise 720 bin lira olarak açıklandı. Türkiye’nin bundan sonraki dönemde de bilimsel çalışmalarını gerçekleştirmeleri için  birtakım seferberlikler içerisine gireceği belirtildi. Türkiye’ye yapılacak beyin göçünün desteklenmesi planlanıyor.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.