Türkiye, avokadoda çıtayı yükseltti

Türkiye, avokadoda çıtayı yükseltti

ABONE OL
11 Nisan 2021 20:58
Türkiye, avokadoda çıtayı yükseltti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye son yıllarda tropikal meyvelerde çıtayı yükseltmeye başladı. Üretimlerin artması son derece dikkat çekerken Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bu süreç içerisinde bir araştırmanın yapıldığı belirlendi. Türkiye avokado üretimi konusunda son beş yıllık süreç içerisinde ciddi bir atak içerisine geçti. Bunun üzerine 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla üretimin yüzde 40.5 oranında arttığı belirlendi. 2016 yılında ise avokado üretiminin yaklaşık olarak 1950 ton olduğu belirlenmişti.


Şimdilerde bu akamın 5 kat daha arttığı belirlendi. Ancak üretim şartları göz önünde bulundurulduğu zaman bu üretimin büyük kısmının Akdeniz bölgesinde yapıldığının altı çizilmiş oldu. Geçtiğimiz yıl verilerine bakıldığı zaman en fazla üretimin şehir olarak Antalya olduğu ve bu sıralamayı sonrasında Mersin’in izlediği belirlendi. Bu yıl ise Adana’da yapılan çalışmalar sonrasında ilk kez avokado üretimi yapıldığı belirlendi.

İhracat Yapılan Ülkelerde İlk Sırada Rusya Var

Avokado üretiminin yıllar içerisinde bu kadar yükselmesinin ardından ihracat oranlarının da yükseldiği belirlendi. Son 5 yıllık dönem içerisinde yaklaşık olarak 3 milyon 529 bin dolarlık ihracat yapıldığını altı çizildi. Avokado ihracatı ise son 5 yıllık dönem içerisinde 17 kat arttığı öğrenildi.

2020 yılı içerisinde avokado ihracatının yapıldığı toplam 34 ülkenin olduğu belirlendi. Bu ülkeler arasında ihracatın en çok yapıldığı ülke ise Rusya olarak belirlendi. Bundan sonraki dönemlerde de ihracat oranlarının giderek yükselmesi bekleniyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir