Türk Lirası Denge Arayışında! TL Ne Olacak? Uzmanlardan Yorumlar…

Türk Lirası Denge Arayışında! TL Ne Olacak? Uzmanlardan Yorumlar…

Merkez Bankası’nda yapılan değişimin ardından bir günde yaklaşık yüzde 10 değer kaybına uğrayan TL, son zamanlarda pek çok spekülatif yoruma maruz kalıyor. Uzmanlar, Türk Lirasının denge arayışında olduğunu belirtirken, dikkat edilmesi gerekenleri de açıkladı.

ABONE OL
31 Mart 2021 21:21
Türk Lirası Denge Arayışında! TL Ne Olacak? Uzmanlardan Yorumlar…
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Lirası, geçtiğimiz hafta Merkez Bankası özelinde yaşanan başkan değişikliği sonrasında değer kaybına uğramış ve dalgalanma sürecine girmişti. Hazine ve Maliye Bakanı ve yeni Merkez Bankası başkanının yaptığı açıklamalar ile dalgalanması yavaşlayan Türk Lirası güne yatay seyir ile başladı.


25 Mart 2021 Perşembe gününe 7,93 seviyesinden giren Dolar/TL paritesi, ilk işlemlerde bu seyri korudu.

Açılan piyasanın ardından Türkiye risk primi 456 baz puan olurken, gösterge faizi yüzde 20,2 seviyesinde kaldı.

Mark Mobius Türk Lirası ile ilgili yorum yaptı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanının değişikliği sonrası çok fazla yorum yapıldı ve ünlü yatırım Mark Mobius da durum değerlendirmesinde bulundu.Bloomberg TV’de David Nestin’in sorularına cevap verene Mobius şu ifadeleri kullandı:

“Bir Merkez Bankası yöneticiyle ilgili değişiklik yapıldığında, piyasalarda panik havasının oluşması normal. Fakat yeni TCMB başkanının açıklamasına bakıldığında, istikrarlı bir Türk Lirası hedefi görüyorsunuz. Türk Lirası’ndaki tepkinin aşırı olduğunu düşünüyorum. Türk Lirası bu zayıflık ile devam etmez. Yakın gelecekte istikrar yakalayacağını düşünüyorum.”

Ülkedeki döviz kurunda zayıflama olup olmadığını anlamak için bakılan kriterlerden birinin, satın alma gücü paritesi olduğuna dikkat çeken Mobius, “Ben yatırımcı olarak kendimi bu tür kur zayıflıklarına karşı nasıl koruyorum; anlatmak isteri. Faydalanılabilecek şirketlerin hisse senetlerini seçmeye özen gösteriyoruz. Zayıf yönleri değiş tokuş yapıyoruz. Örneğin Türkiye’deki bir yazılım şirketi yatırımımızı oraya ihraç ediyor” şeklinde konuştu.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.