Turizm Sezonunda Personel Sıkıntısı Çekilebilir

Turizm Sezonunda Personel Sıkıntısı Çekilebilir

2021 turizm sezonu Türkiye için yakın bir zamanda başlayacak. Uzmanlar bu dönemde, yabancı dil bilen personel sorunu yaşanacağını dile getiriyor.

ABONE OL
14 Mart 2021 16:14
Turizm Sezonunda Personel Sıkıntısı Çekilebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye için başlayacak turizm sektörü hakkında, İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği Başkanı Okay Çıkan açıklamalarda bulundu. Turizm sektöründe her zaman kalifiye personel sorununun olduğunu dile getiren Çıkan, “Bırakın kalifiye personel sorununu, işletmeler vasıfsız personel bulmakta dahi zorlanıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu salgın sürecinde, pek çok turizm çalışanı kurye ya da tarım sektörüne kaydı” ifadelerini kullandı.


“Turizm çalışanlarının ücretleri düşük”

Turizm sektöründe çalışan personellere düşük ücret verildiğini dile getiren Çıkan, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Turizm sektöründe yer alan en büyük sıkıntı, personel maaşı. Bu nedenle kalifiye personel, sektörden uzaklaşmaya başladı. Bu sorunun önüne geçebilmek için ‘İşbaşı Eğitim Programlarının’ tekrar başlatılması gerek.

2020 pandemi döneminde ülkemize yaklaşık 15 milyon turist geldi. Bu yıl ise 30 milyona yakın turist bekleniyor. Bu nedenle işletmelerde personel sıkıntısı yaşanacak. Turizm işletmeleri özellikle İngilizce, Rusça dillerine hakim yabancı personel getirerek bu sorunu ortadan kaldırmayı planlıyor. Düşük maaş ile bu sorun çözülmez. İşverenler ve işletmeler bu konuda kendilerine kesinlikle çeki düzen vermeliler.”Turizm sezonunda personel sıkıntısı yaşanabilir

Turizm sezonunda personel sıkıntısı yaşanabilir

“Çalışan personel bulmak bir hayli zor olacak”

Konu hakkında, Otel ve Turizm İşçileri Sendikası (OTİS) Antalya İl Temsilcisi ve Antalya Turizm Çalışanları Platformu Sözcüsü Cafer Yelsalı da açıklamalarda bulundu. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde, işletmelerin yavaş da olsa açılmaya başladığını dile getiren Yelsalı, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı. Kısa çalışma ödeneği hakkında net bir bilgi şu an için bulunmuyor. Haliyle ücretsiz izne çıkan vatandaşlara da nakdi destek bu aşamada uzamış gibi görünüyor.

2021 turizm sezonuna, kısa çalışma ödeneği, işten çıkarma yasağı ve nakdi ücret desteği konularının damga vuracağını düşünüyoruz. Sezonda açılacak oteller çalışacak personele ihtiyaç duyacak. Ancak kalifiye ve vasıfsız personel, bu sezon büyük sorun yaratacak.

Turizmde sektör çalışanları, düşük ücret, nakdi ücret desteği ya da kısa çalışma ödeneğinin yetmemesi gibi durumlar nedeniyle farklı sektörlerde çalışmaya başladılar. Sezon başlangıcında oteller, acenteler ve şehir içi mekanlar için kalifiye eleman bulmak bir hayli zor olacak. Aynı zamanda yabancı turistler için önem arz eden kalifiye rehber bulmak da büyük sıkıntı yaratacak.”


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.