TÜİK TÜFE ve ÜFE Verilerini Açıkladı

TÜİK TÜFE ve ÜFE Verilerini Açıkladı

TÜİK, merakla beklenen TÜFE ve ÜFE verilerini az önce paylaştı. Verilere göre TÜFE Nisan ayı boyunca yüzde 1,68 artış gösterdi.

ABONE OL
3 Mayıs 2021 10:22
TÜİK TÜFE ve ÜFE Verilerini Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜİK, merakla beklenen TÜFE ve ÜFE verilerini az önce paylaştı. Verilere göre TÜFE Nisan ayı boyunca yüzde 1,68 artış gösterdi.


TÜİK, piyasaların merakla beklediği TÜFE ve ÜFE verilerini açıkladı. Açıklanan veriler şu şekilde:

TÜFE

Nisan ayında sepete eklenen ürünlerin sayısı 415 oldu. 415 üründen 42 maddenin fiyatı değişmezken, 92 maddenin fiyatı düştü. 281 madde ise fiyat artışı yaşadı.

En düşük artış haberleşme, eğitim ve giyim sektöründe olurken; en yüksek artışı ulaştırma, ev eşyası ve sağlık sektörleri yaşadı.TÜFE Mayıs 2019 sonrasındaki en yüksek seviyesini gördü. Geçtiğimiz sene Mayıs ayında TÜFE yüzde 18,71 olarak açıklanmıştı. Nisan 2021’de ise TÜFE yüzde 1,68 artış ile %17,14 seviyesine yükseldi.

ÜFE

ÜFE de yükseliş yaşamaya devam etti. 2018 yılının kasım ayından sonra en yüksek seviyesini yüzde 35,17 ile yaşadı. Ayrıca ÜFE ve TÜFE arasındaki makas da iyice açılarak son 2,5 yılın en yüksek farkını ortaya koydu.

ÜFE verilerine göre madencilik ve taş ocakçılığı yüzde 27, imalat yüzde 38, elektrik, gaz üretim ve dağıtımı yüzde 4,5 artış gösterdi.

Yıllık verilere göre en yüksek artış petrol ürünlerinde ( yüzde 159 ) yaşandı.

Web sitemizde yayınlanmış hiç bir içerik yatırım tavsiyesi belirtmemektedir. Bu sebeple, yaptığınız yatırımlardan kar istenmediği gibi yatırım sonucu oluşan kayıplarda da sorumluluk hiçbir şekilde kabul edilmemektedir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. – ekoayrıntı.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir