Token Nedir? Token Hakkında Tüm Bilgiler

Token Nedir? Token Hakkında Tüm Bilgiler

ABONE OL
17 Mart 2021 16:25
Token Nedir? Token Hakkında Tüm Bilgiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto para çeşitleri, kripto para borsası derken hayatımıza giren yeni bir kelime de token oldu. Peki nedir bu token? Ne işe yarar? Token çeşitleri nelerdir? Tüm bunların cevabını sizler için hazırladık.


Kısaca Token denilen şey, blok zincirinde bulunan bir birim değerdir. Token’ların kendine ait blok zincirleri yoktur, hali hazırda var olan bir kripto para biriminin blok zincirine bağımlı olurlar. Token’ların birim değerleri olduğundan, bu değerlere alım ve satım yapılabilir.

Token Nedir? Ne İşe Yarar?

token nedir ne işe yarar

Token’lar, bir platform veya uygulama şeklinde oluşturulan ve platformun tüm yönlerinden faydalanmamıza imkan tanıyan ve transfer edilebilen dijital mülkler olarak açıklanabilir. Genel olarak ICO/IEO süreci ile bilinen Token’lar, yer aldığı platformun sürekliliğini sağlamak ve kalitesini yükseltmek amacıyla çoğaltılır. Bir Token; değeri, ürün ya da hizmeti temsil edebilir. Mesela bir tekstil sektöründeki girişimi ele alırsak Token, bir kıyafet çeşidi olabilir.Eğer bahsettiğimiz şey bir teknoloji firması ise o zaman Token, yazılım hizmetinin yıllık lisansı olarak da görülebilir. Hatta kişi kendi için dahi Token üretebilir ve harcadığı iş gücünü Token karşılığında satabilir. Özetle belirtmek gerekir ise her değerin, ürünün veya hizmetin Token’a dönüşmesi ve dönüştürülmesi söz konusu olabilir. Bu durumda da her ürün ya da hizmet “tokenize” edilebilir.

Token Çeşitleri Nelerdir?

token çeşitleri

Token’lar Utility, Equity ve Credit Token olmak üzere üç farklı çeşide ayrılır. Bazı Token’lar ise birden fazla tür içerebilirler. Örneklemek gerekir ise Sia ve Digix Token’ları hem “utility” hem de “equity” Token olarak işlem görürler. Steemit isimli Token ise Equity, Credit ve Utility olarak üç türe de uygundur.

Kripto Para ve Token Arasında Nasıl Bir Fark Var?

token nedir ne işe yarar

Token’ın, kripto para birimlerinden ayrılan en belirgin özelliği, kripto para çeşitlerinin tümüyle kendine ait, bağımsız bir blok zincirine sahip olmasıdır. Token’lar ise mevcut bir blok zinciri üzerine oluşturulmuş bir kripto paradır. Token oluşturmak için blockchain ağı oluşturma zorunluluğu bulunmaz fakat kripto para birimlerinde blockchain sistemi oluşturmak zorunludur. Yine de blockchain ağı üzerinde Token oluşturmak çoğunlukla tercih edilen bir yöntemdir ve akıllı sözleşme üretilmesi için geliştirilen fakat sonraları kripto para birimi de sunmaya başlayan Ethereum ağı üzerinde üretilirler.

Özetle kripto para birimleri; belli, var olan bir varlığa karşılık gelirler ve varlık transferinde kullanılırlar. Token ise oluşturulan bir sözleşmenin sembolü olarak düşünülmelidir. Kısaca, Token’lar ile ödeme yapılamaz ancak belirli bir yapı içinde, belli bir amaç doğrultusunda kullanılırlar. Şöyle örnekleyelim:

Token bir tiyatro bileti olarak düşünülür ise sahip olunan bu bilet ile sadece tiyatroya gidilebilir, başka hiçbir yerde ödeme aracı olarak kullanılamaz ve sunulamaz. Son zamanlarda kripto para borsasında adı sıkça duyulan Tether, USD Coin, Dai de birer Token örneği olarak gösterilebilir.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.