TL’deki Değer Kaybıyla İlgili Fitch’den Açıklama Geldi

TL’deki Değer Kaybıyla İlgili Fitch’den Açıklama Geldi

ABONE OL
28 Mart 2021 21:08
TL’deki Değer Kaybıyla İlgili Fitch’den Açıklama Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kredi derecelendirme kuruluşlarından birisi olan Fitch, son zamanlarda Türk Lirası’nın değer kaybetmesinden dolayı enflasyon üzerindeki baskıyı arttırdı, ifadelerini kullandı. Ayrıca Merkez Bankası’nında önümüzdeki süreçte alacağı faiz kararlarına da bu değer kaybının ve enflasyonun etki edeceği öne sürüldü.


Fitch yetkilisi Douglas Winslow, Türk Lirası’nın düşüşü ve enflasyonun piyasa üzerindeki etkilerinden bahsetti. Bu şekilde değer kaybına uğramaya devam ederse kalıcı olarak aşağı yönlü gidiş sürecektir, dedi. Değer kaybından dolayı enflasyonun inatçı bir şekilde yükseleceğini de sözlerine ekledi.

Türk Lirası’nın Değer Kaybı Enflasyon Üzerindeki Baskıyı Arttırıyor

Winslow katıldığı çevirimiçi sunumda ” yakında faizlerdeki artışın sebebi, bu dönemde yaşanan faktörlerden kaynaklanmaktadır” açıklamasında bulundu. Bu yılın ilerleyen süreçlerinde ise enflasyonu düşürmek için çeşitli hamlelerin yapılması gerekliliğini savundu. Bu hamle ile enflasyon üzerindeki baskı azalacak ve piyasalar az da olsa rahatlayacaktır.

Fitch ek olarak, bu konuyla alakalı olarak, kamu bankalarında 2020’de yaşanan çok süratli büyümenin etkisi olarak kredi riski de o denli artmıştır şeklinde bir açıklamada bulundu.Yine diğer bir isim olan Fitch analisti Lindsey Liddell ise Türk bankalarında halen risk bitmiş değil, önemli risklerin devam ettiğini ve yapılandırılan kredilerin yükseleceği yönünde açıklamalarda bulundu.

Ayrıca ABD’deki Halkbank davasına değinen Fitch, ABD ile Türkiye arasındaki gerilimin kaynağının sebebi bu olabilir şeklinde açıklama yaptı.Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.