Thodex Soruşturmasında Son Gelişmeler

Thodex Soruşturmasında Son Gelişmeler

Geçtiğimiz hafta bakım, güncelleme ve ortaklık gerekçeleriyle sistemlerini kapatan Thodex hakkında derinlemesine soruşturma devam ediyor. Yaşanan mağduriyetin gerçek miktarı ve diğer diğer detaylar da netleşiyor.

ABONE OL
30 Nisan 2021 22:19
Thodex Soruşturmasında Son Gelişmeler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz hafta bakım, güncelleme ve ortaklık gerekçeleriyle sistemlerini kapatan Thodex hakkında derinlemesine soruşturma devam ediyor. Yaşanan mağduriyetin gerçek miktarı ve diğer diğer detaylar da netleşiyor.


Arama Çalışmaları Devam Ediyor

Yurt dışına kaçtığı tespit edilen ve hakkında kırmızı bülten çıkartılan Fatih Faruk Özer hakkında arama çalışmaları devam ediyor. Son olarak Arnavutluk’ta Özer’i saklayan iki kişi yakalanmış ve tutuklanmıştı. İçişleri bakanı Soylu’nun yaptığı açıklamaya göre 4 ülkede Özer’i arama çalışmaları devam ediyor. Arnavutluk kolluk güçleriyle ortak yürütülen operasyon için Türkiye’den özel bir ekip de yola çıktı. Interpol tarafından hızla yayınlanan kırmızı bülten sayesinde kısa süre içerisinde Özer’in yakalanacağı tahmin ediliyor.

Interpol Fatih Faruk Ozer

Arnavutluk, Karadağ ve Kosova bölgesine yoğunlaşan Emniyet Özer’in bu ülkelerden birinde saklandığını düşünüyor. Soylunun açıklamasında Özer’in tek başına hareket etmediği ve birlikte hareket ettiği kişi veya grupların da netleşmeye başladığı biliyoruz.Fatih Faruk Ozer Sedat Peker

Fatih Faruk Özer’in Sedat Peker Bağlantısı

Sedat Peker’e düzenlenen operasyonlarla aynı döneme gelen Faruk Fatih Özer’in kaçışı mağdurları düşündürüyor. Kara para aklama ve diğer usulsüzlükler yapılan incelemeler neticesinde netlik kazandı. Kullanıcıların yatırmış oldukları paraları yurt dışına gönderen ve dönemsel olarak bu bakiyeleri geri şirket hesaplarına çeken Özer birçok farklı suçtan değerlendiriliyor.

Fatih Faruk Özer’in Peker’e düzenlenen operasyonların kendi şirketine sıçraması riskine karşı Peker’in de saklandığı bu ülkelerden birine gitmiş olması bu iddiayı daha da güçlendiriyor.

Kayıp Miktarı 2 Milyar Dolar Değil

Soylu bilirkişiler ile yaptığı görüşmeler neticesinde dolandırıcılık boyutunun medyada bahsedildiği gibi 2 Milyar dolar seviyesinde olmadığı söyledi. Şirkette işlem gören portföyün 108 Milyon dolar civarında olduğunun tespit edildiği ve bunun 36 Milyon liralık kısmı için şirket banka hesaplarına MASAK tarafından bloke konulduğu biliniyor. Sistemde kayıtlı üye sayısı 400 Bin civarında olmasına karşın bunun ne kadarının aktif işlem yaptığı ve mağdur olduğu henüz tespit edilemedi. Mağdur ifadelerine göre 1.000 TL gibi düşük rakamlar yatıranların yanı sıra 20-30 Milyon TL bandında yatırımını Thodex’te saklayan kullanıcılar da bulunuyor.

9 Şüpheli Tutuklandı

Bilgi işlem personellerinden, muhasebe elemanlarına kadar şirketle bağlantılı tüm kişiler hakkında yakalama izni çıkartılmış ve yaklaşık 100 kişinin ifadesine başvurulmuştu. Bunlardan 9 şüpheli tutuklanırken 7 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklananlar arasında gizli ortak olduğu iddia edilen abi Güven Özer ve şirketin yönetiminde gayri resmi olarak görev alan abla Serap Özer’de bulunuyor. Çalışanların ifadelerine göre Güven ve Serap kardeşlerin şirket ile resmi bağlantıları olmamasına rağmen yönetimde aktif rol aldıkları biliniyor.

Abla ve Kardeş Şirkette Aktif Rol Almış

Mali hareketlilik abi Güven Özer’in hesaplarında yoğunlaşıyor. Şüphelilerden Yunus Emre Özal’da ele geçirilen Flash Bellek de Güven Özer’in hesaplarına yaklaşık 7 Milyon lira transfer edildiğini doğrular belgeleri içeriyor. Güven Özer’in Paribu hesabında yapılan incelemede ise hesaba yaklaşık 15 Milyon TL ve BTCTürk hesabına ise 8.5 Milyon tl para girişi olduğu kesinleşti. Fatih Faruk Özer’in kendi hesaplarını kullandığını iddia eden Güven Özer daha önce yaptığı açıklamada kendisinin de maddi olarak mağdur olduğunu ancak kardeşinin insanları mağdur edebilecek biri olduğunu düşünmediğini söylemişti. Abla Serap Özer’in Binance borsasına ise son 3 yılda 126 Milyon TL’ye yakın para girişi olduğu ortaya çıktı. Hakimlik ise bu denli yüksek miktarda transferlerin hesap sahipleri bilgisi olmadan yapılamayacağına kanaat getirerek iki kardeşi de tutukladı. Türkiye’de yaşanan bu vurgun yurt dışındaki kripto para topluluklarında da ciddi gündem oluşturdu.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.