DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
Teslime, Marangoz Tezgahının Başına Geçerek Ekmeğini Kazanmaya Başladı!
  • ekoayrıntı
  • Ekonomi
  • Teslime, Marangoz Tezgahının Başına Geçerek Ekmeğini Kazanmaya Başladı!

Teslime, Marangoz Tezgahının Başına Geçerek Ekmeğini Kazanmaya Başladı!

ABONE OL
6 Mart 2021 09:43
Teslime, Marangoz Tezgahının Başına Geçerek Ekmeğini Kazanmaya Başladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşamını devam ettiren Teslime Özdemir, marangoz atölyesinde çalışıp ailesinin geçimini sağlarken aynı zamanda kadınların her işi yapacağını gösteriyor. 4 Yaşında ikiz çocuk annesi olan Teslime Özdemir, kısa süre önce ailesinin geçimini sağlamak için Büyükşehir Belediyesi’nin kadın marangoz ilanına başvurdu. Başvurusu kabul edilen Özdemir, Tarsus Gençlik Kampında yer alan marangoz atölyesinde çalışmaya başladı.


İlk günlerde ustalara yardım eden Özdemir, elinin mesleğe yatkın olduğunu görünce kalfalık belgesi aldı. Bir yıldır marangoz tezgahında ağaç işleyen, boya yapan Özdemir, çalışmaktan ve kendi ayakları üzerinde durmaktan dolayı gururlu olduğunu söyledi.

Atölyede çalışmaya başladığında çevredekilerin olumsuz tepki verdiğini dile getiren Özdemir, “Ailemin geçimini sağlamak için iş arıyordum. Belediyenin ilanın görünce başvuru yaptım. Kabul ettiler. İlk başlarda ustalarıma yardım ediyordum ufak tefek işlerde. Baktım güzel bir meslek, yani yapabiliyorum, heyecanlı. O yüzden sertifikasını almaya karar verdim. Kalfalık sertifikamı aldım, öyle başladım. Bir yıl oldu bu işte devam ediyorum. Kimisi tehlikeli buldu, kimisi ‘Yapma’, ‘Ne işin var?’ dedi ama kimisi de benimle gurur duydu, destek oldu” diye konuştu.

Ön Yargılı Olanlar Şimdi Yardım İstiyor!İlk başlarda olumsuz yaklaşanların bir süre sonra yardım istediğini kaydeden Özdemir, “Halam mesela çok başlarda, ‘Yapamazsın, çok tehlikeli, yapma, nasıl cesaret ediyorsun?’ diyordu. Şimdi ise, ‘Teslime bize bir sehpa yapabilir misin? Şu dolabımın şurası sıkıntılı onu tamir edebilir misin?’ diyor. Böyle şeylerle karşılaşıyorum. Beklentiler yükseldi yani” dedi.

Erkek İşi Sen Yapamazsın Dediler!

Marangozluğa başlayarak algıları yıktığını belirten Özdemir, şöyle konuştu:

“Zaten bu işteki tek amacım bu tabuları yıkmaktı. İşte ‘Marangozluk erkek işidir’ böyle bir algı vardı ve işin içine girince aslında hiçbir zorluğu yok. Kadın isterse yani bence en güzel bir şekilde yapabiliyor ve üretmek zaten kadının doğasında var. Erkek mesleği ya da bu zor iş tehlikeli diye ayırt etmeden, işin içine girmeden, yargılamadan, yani bir işe başlamalarını tavsiye ediyorum. Yani en zor, insanların gözünde en zor bilinen marangozluk işini yani ben kadın olarak yapabildiysem, onların hepsi yapabilir. Yeter ki istesinler. Vahap Seçer Başkanımıza çok teşekkür ediyorum, bütün kadınlara örnek olabilmesi için bana bu imkânı verdiği için. Belediye Başkanımız zaten kadınların emeğine, cesaretine çok önem veriyor bu konuda. Onlara ön ayak oluyor her konuda kendilerini geliştirebilmeleri için, gösterebilmeleri için. En önemlisi hem sevdiğim işi yapıyorum hem kadınlarımıza bu işin zor olmadığını yani kadınların da yapabileceğini gösteriyorum, hem de ekonomik olarak evime kendime katkıda bulunuyorum yani özgürlüğümü yaşıyorum şu an.” 

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.