TEPAV’dan Güven Endeksi Açıklaması

TEPAV’dan Güven Endeksi Açıklaması

Tepav tarafından yapılan açıklamaya göre, Tepav Perakende Güven Endeksi, geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 13,8'lik puan artışı ile -16,2 puan seviyesinde kaldı.

ABONE OL
4 Mayıs 2021 09:53
TEPAV’dan Güven Endeksi Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tepav tarafından yapılan açıklamaya göre, Tepav Perakende Güven Endeksi, geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 13,8’lik puan artışı ile -16,2 puan seviyesinde kaldı.


Ayrıca önümüzdeki Mayıs Haziran Temmuz ayları için satış denge beklentileri geçtiğimiz 2020 yılının aynı zamanına göre 28,8 puan artış yaşadı.

Şirket tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“TEPE, Nisan 2021’de bir önceki aya göre 1,6 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 13,8 puan artışla -16,2 puan değerini aldı. TEPE değerinin yıllık artışında COVID-19 nedeniyle Nisan 2020’de -30 puan seviyesine kadar gerilemiş olmasından kaynaklı baz etkisi belirleyici oldu. TEPE’nin geçen aya kıyasla sınırlı artışında geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu göstergesindeki iyileşme etkili olurken gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergesindeki kötüleşme ve mevcut stok düzeyindeki artış olumsuz katkı yaptı. “Mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektörü Nisan ayında da perakende güveni en fazla artan sektör oldu. Bölgeler bazında incelendiğinde ise Nisan ayı perakende güveninde en fazla artış Batı Marmara Bölgesi’nde görüldü. Perakende güveninde Türkiye, geçen yıla göre AB-27 ve Euro Bölgesi’nden daha kötü performans sergiledi.”TEPE anketine katılan ekonomistler, önümüzdeki 3 ay için iyileşme bekliyor.

Web sitemizde yayınlanmış hiç bir içerik yatırım tavsiyesi belirtmemektedir. Bu sebeple, yaptığınız yatırımlardan kar istenmediği gibi yatırım sonucu oluşan kayıplarda da sorumluluk hiçbir şekilde kabul edilmemektedir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. – ekoayrıntı.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir