TCMB Risk Primi Hızlı Yükseliş Gösteriyor

TCMB Risk Primi Hızlı Yükseliş Gösteriyor

Türkiye ekonomisinde son günlerde yaşanan hareketlilik, TCMB risk priminin yükselmesine neden oldu. 2020 Kasım ayından sonra en yüksek seviyede. İşte detaylar…

ABONE OL
22 Mart 2021 14:01
TCMB Risk Primi Hızlı Yükseliş Gösteriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hafta sonu TCMB başkanının görevden alınması sonucunda, haftaya hareketli başlayan Türkiye ekonomisinde TCMB risk priminin yükselişi devam ediyor.


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası risk primi, Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan başkan değişikliğinin ardından, haftanın ilk işlem gününde hızlı bir büyüme gösterdi.

Açıklanan verilere göre, 5 yıllık kredi temerrüt takası 156 baz puan birden artış göstererek 466 baz puan seviyesine geldi. Bu kapsamda Kasım 2020 tarihinden bugüne en yüksek seviye risk priminde kaydedilmiş oldu.

Bu kapsamda Türkiye’nin Şubat ayı risk primi seviyesi 290 puan altında gevşeme gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanının, Cumhurbaşkanlığı kararıyla değişmesinin ardından, geçtiğimiz haftayı 7,21 seviyesinde kapatan dolar kuru, Asya piyasasında yapılan sığ işlemlerin ardından 8,47 seviyelerini görmüş, Türkiye piyasalarının açılmasının ardından ise 8 TL altına indi.Piyasaların hareketli olması ile birlikte 10 yıllık tahvil getirileri de rekor artış gösterdi. Buna göre Türkiye 10 yıllık tahvil getirileri 329 baz puan yükseldi ve yüzde 17,35 seviyesine geldi.

Son olarak, Bloomberg Dolar Endeksi ise haftanın ilk gününde yatay başlangıç gösterdi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,67 seviyesine yükseldi.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.