TCMB Dijital Paralar Hakkındaki Araştırmalarını Genişletiyor

TCMB Dijital Paralar Hakkındaki Araştırmalarını Genişletiyor

ABONE OL
5 Nisan 2021 11:10
TCMB Dijital Paralar Hakkındaki Araştırmalarını Genişletiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2020 yılındaki faaliyet raporunu yayımlayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) dijital paralar hakkındaki araştırmaları üzerine yoğunlaşıyor gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl boyunca Çin ve Rusya ile merkez bankasına ait bir dijital para fikri üzerine konuşulduğu belirtildi. Özellikle bu konuda oldukça hızlı adımlar atan Çin ile bu konunun konuşulması işin ciddiyetini bir kez daha ortaya koymuş oluyor.


Geçen sene Rusya’da düzenlenen iki farklı etkinlikte dijital paralar hakkında konuşulduğunu belirten TCMB dijital merkez bankası projesinin hızlandırılması gerektiğini belirtti. Ayrıca şu anda ülkemizde kripto paralara olan ilgi tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkmışken bir dijital para hem halk, hem de hükümet açısından yararlı olabilir.

Dijital para fikrine insanların diğer coin birimlerinden uzaklaştırılması amacıyla sıcak bakan Rusya Merkez Bankası yetkilisinden gelen bir açıklama şu şekilde:

“Merkez Bankası olarak, stablecoinler ile yapılan para transferlerine kısıtlama getirebiliriz. Bu, oldukça önemli. Bizim ödeme aracımız ruble ve dijital rubledir. Stablecoin olsun, özel amaçlı kripto paralar olsun, geri kalan hiçbir şey ödeme aracı olarak kullanılamaz.”Buradan da anlaşılabileceği üzere Rusya insanların birikimlerini diğer dijital paralara aktarmamaları adına projeyi hızlandıracak gibi görünüyor. Kısacası bizleri bu konuda yıl içerisinde birçok yeni gelişmenin beklediğini söyleyebiliriz.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.