Tayland Merkez Bankası Dijital Para Testlerine Başlayacağını Duyurdu

Tayland Merkez Bankası Dijital Para Testlerine Başlayacağını Duyurdu

ABONE OL
2 Nisan 2021 15:37
Tayland Merkez Bankası Dijital Para Testlerine Başlayacağını Duyurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asya’da oldukça önemli bir konumda olan Tayland Merkez Bankası yaptığı açıklamada dijital para testlerine başlayacağını duyurdu. Dijital para ve blockchain teknolojilerindeki ilerleyişi değerlendiren yetkililere göre gelecekte birçok ülke kendi dijital parasını çıkartmayı hedefliyor. Bunun için de erkenden adım atmak isteyen Tayland 2022 yılında ilk testlere başlayacağını paylaştı. Açıklamalara baktığımızda daha öncesinde Çin tarafından ortaya atılan dijital Yuan fikri ile önemli bir yarış başlamış gibi görünüyor.


Bugün Tayland Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada özel sabit değerli dijital paraların ulusal paralar için büyük bir risk oluşturduğuna da değinildi. Buna göre Tayland yetkilileri USDT ve benzeri sabit değere sahip ancak devletler tarafından çıkartılmayan kripto paralara büyük bir risk gözüyle bakıyorlar diyebiliriz. Her ne kadar bu sabit değerli paralar daha çok diğer coin birimleriyle dönüşüm amaçlı kullanılsa da ilerleyen dönemlerde şirketlerin ticari faaliyetlerinde yer almasından korkuluyor. Bu yüzden de Merkez Bankası’nın 2022’nin 2. çeyreğinde testlere hızlı bir başlangıç yapacağı açıklandı.

Tayland Merkez Bankası tarafından yapılan bu açıklamalar gelecekte dijital paraların çok daha büyük bir alanı kapsayacağına artık devletlerin de inandığı görüşünü oldukça güçlendiriyor. Bu yüzden yakın zamanda Avrupa devletlerinden de benzeri haberlerin alınacağını söyleyebiliriz.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.