Tarlada Kalan Ürünler İçin Yeni Uygulama

Tarlada Kalan Ürünler İçin Yeni Uygulama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni ekonomi reform paketine göre, tarlada kalan ürünler, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanacak “Dijital Tarım Pazarı” uygulamasında hızlı bir şekilde satışa sunulacak.

ABONE OL
14 Mart 2021 18:59
Tarlada Kalan Ürünler İçin Yeni Uygulama
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Ekonomi Reform Paketi” kapsamında, tarlada ve halde kalan ürünler, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanacak, “Dijital Tarım Pazarı (DİTAP)” uygulaması ile hızlı alıcılarla buluşturulup, satışı yapılacak.


Üreticinin tarlada ve halde tarımsal ürün kalıyor çağrısına yanıt geldi. Geçtiğimiz günlerde açıklanan ekonomi reform paketi kapsamında, bu tür tarımsal ürünlerin hazırlanacak DİTAP uygulamasında satışa sunulacağı belirtildi. Tarımsal üretim planlamasına yardımcı olmak amacıyla hazırlanacak uygulama içerisinde bu tür ürünler için özel bölüm hazırlanacak.

Sebze ve meyve zayiatının önüne geçilecek

Tarımsal üretimi sürekli hale getirmek adına sözleşmeli tarım mekanizmaları geliştirilecek. İşlenmemiş gıdalar için geçerli olacak “Hal Yasası” TBMM onayına sunulacak.

DİTAP uygulaması yakında

DİTAP uygulaması yakındaKurulması planlanan “Erken Uyarı Sistemi” ile üretim, toptan ve perakende kısmında, gıda zinciri tamamen anlık olarak takip edilebilecek. Bu da yaşanabilecek herhangi bir soruna hızlı müdahale edilebilmesine ve raporlamanın daha doğru yapılmasına olanak sağlayacak.

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, erken uyarı sistemiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Hayata geçirilecek bu sistem ile üretim planlaması yapılmış olacaktır. İç ve dış piyasadaki talebe göre planlamanın oluşturulması gerekiyor. Planlama olmaz ise geçen yıl patates ve soğanda yaşanılan sorunların tekrar oluşması kaçınılmaz olacaktır. En azından buradaki planlama yazlık ve kışlık 8 kadar çeşitte yapılabilir.

Bu duruma göre de çiftçi yönlendirilir, ürün fiyatlarında herhangi bir dalgalanma oluşmaz. Ekonomi reforma paketinde açıklanan tarımsal çalışmaların tümünü olumlu buluyoruz. En kısa sürede sahaya yansımasını bekliyoruz.”En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.