Tarım Üretici Fiyat Endeksi Yüzde 2 Arttı

Tarım Üretici Fiyat Endeksi Yüzde 2 Arttı

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi ( Tarım ÜFE ), mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 2,52 artış gösterdi.

ABONE OL
14 Nisan 2021 11:14
Tarım Üretici Fiyat Endeksi Yüzde 2 Arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi ( Tarım ÜFE ), mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 2,52 artış gösterdi.


Türkiye İstatistik Kurumu, Mart ayına dair tarım ÜFE verilerini yayınladı. Paylaşılan verilere göre, söz konusu üretici fiyat endeksinde; mart ayında bir önceki aya kıyasla 2,52, geçen senenin Aralık ayına kıyasla yüzde 8,59, geçen senenin Mart ayına ayına kıyasla ise yüzde 22 artış gerçekleşti.

Üretici fiyat endeksi sektörlere göre kategorilendirildiğinde ise, balık ve balıkçılık ürünleri yüzde 1,93; tarım ve avcılık ürünleri ve hizmetleri yüzde 2,47, ormancılık hizmet ve ürünleri ise yüzde 5,47 yükseldi.

Ana gruplara bakıldığında ise tek yıllık bitkisel ürünleri yüzde 0,27, canlı hayvanlar ve hayvan ürünleri yüzde 1,07 ve son olarak çok yıllık bitkisel ürünler ürünler yüzde 7,93 zamlandı.Yıllık bazda bakıldığında ise en çok artış yüzde 38 ile lifli bitkilerde olurken, turunçgiller yüzde 38; kümes hayvanları ve tavukta ise yüzde 30 arttı.

tarım üretici fiyat endeksi

Bazı maddelerin aylık bazdaki artışları ise şöyle;
– Turunçgiller %7,95
– Lifli Bitkiler %2,41
– Koyun ve Keçi %1,63
– Canlı Sığırlar %1,34
– Ağaç ve çalı meyveleri %19,98

Mart 2021 yılında Tarım Üretici Fiyat Endeksi istatistiklerinde yer alan 81 maddenin 26’sında ortalama fiyat düşerken, 3 madde sabit kaldı. Geriye kalan 52 ürünün ise ortalama fiyatında zamlanma gerçekleşti.

ekoayrıntı.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir