TAREKS’e Gelen Bilgilerden Firma ve Müşteri Sorumlu Oldu

TAREKS’e Gelen Bilgilerden Firma ve Müşteri Sorumlu Oldu

ABONE OL
20 Nisan 2021 13:22
TAREKS’e Gelen Bilgilerden Firma ve Müşteri Sorumlu Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sabah saatlerinde Resmi Gazete’de Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğe göre, TAREKS; müşteri ve firma arasında müştereken sorumlu oldu.


Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, TAREKS’e beyan edilen bilgilerin doğru, eksiksiz ve zamanında girilmesinden kullanıcı ile firma müştereken sorumlu oldu. Aksi bir durumun tespiti halinde, aykırı işlem yapan kullanıcı ve firmaya, fiilin ağırlığına göre müeyyide uygulanacak.

Denetim birimleri, Bakanlığın bölge müdürlüklerine bağlı ürün güvenliği denetimlerinden sorumlu ticaret denetmenleri şube müdürlükleri ve ticaret denetmenleri servisleri olarak belirlendi.Firma tanımlamasında imza sirkülerinde ibaresi sicil tasdiknamesinde olarak, firmayı temsil ve ilzama yetkili kişiler ibaresi belge düzenlendiği sırada işletmeyi temsile yetkili olan olarak değiştirildi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir