Tapuda sahteciliği engellemek için yeni dönem başlıyor

Tapuda sahteciliği engellemek için yeni dönem başlıyor

ABONE OL
29 Mart 2021 11:32
Tapuda sahteciliği engellemek için yeni dönem başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda tapuda gerçekleşen işlemlerde bazı sahtecilik işlemlerinin yapıldığının sık sık duyulmasının ardından bu sürecin engellenebilmesi için yeni düzenlemelerin yapılmasına karar verildi. Tapuda sahteciliğin daha hızlı ve etkili biçimde önüne geçebilmek için yeni dönemde Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi kullanılmasına karar verildi.


Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi yeni kullanılan bir sistem olduğu için pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Bu süreçte İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sistemin koordine edildiği belirtilmişti. Türkiye için oldukça yeni bir sistem olmasından dolayı henüz herkes tarafından alışılmış bir sistem olmadığı da biliniyor.

Tapuda Sahteciliği Engellemek için Kullanılacak!

Kimliklerin işlem sırasında doğru şekilde doğrulanmasının sahtecilik işlemlerinin önüne geçilmesi açısından son derece etkili ve önemli bir işlem olduğu ifade ediliyor. Bu durumda Nüfus ve Vatandaşlık işlemleri üzerinden kimlik bilgilerinin doğrulanması ile gerçekleştirilecek bir işlem olduğu için güvenilir olması bekleniyor.Vekalet doğrulama işlemi de bu süreçte Türkiye Noterler Birliği üzerinden sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilecek. İçişleri Bakanlığı ile birlikte verilen onaylar sonrasında uygulamanın pilot bölgelerde işleme girdiği belirtildi. Yakın zamanda uygulamanın yaygın hale gelmesi ve böylece işlemlerin daha hızlı ve güvenilir bir şekilde tamamlanması bekleniyor. Doğrulanmış bilgilerin tamamlanması ile birlikte tapuda gerçekleşebilecek olan dolandırıcılık işlemlerinin önüne geçilebilecek.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.