Tahvil Getirisinin Piyasa Üzerindeki Etkisi Tartışılıyor

Tahvil Getirisinin Piyasa Üzerindeki Etkisi Tartışılıyor

ABD 10 yıllık tahvil getirileri hakkında açıklamalarda bulunan uzmanlar, uluslararası para piyasalarında dengenin yakalanması için bu getirilerin yüzde 2 seviyelerinde olmasını bekliyor. Uzmanlar, seviyenin yüzde 2’ye ulaşmadan düşmesinin zor bir ihtimal olduğunu düşünüyor.

ABONE OL
31 Mart 2021 21:22
Tahvil Getirisinin Piyasa Üzerindeki Etkisi Tartışılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası para piyasaları, ABD 10 yıllık tahvil getirileri üzerinde çalışmalar yapıyor. Dünyaca ünlü bir analist yaptığı açıklamada, 10 senelik ABD tahvil getirisinin yüzde 2 seviyelerine ulaşmadan, dengenin geriye gitme ihtimalinin düşük olabileceğini iddia etti.


Dünyaca ünlü makro stratejist Kit Juckes yaptığı açıklamada, “ABD 10 yıllık tahvilleri yüzde 2Ye ulaşana kadar barış olmayacak. ABD hükümeti tahvil ihalesinin, getirilerin yeni ve daha yüksek bir aralığa yerleşmesiyle, geçtiğimiz hafta herhangi bir sorun yaşanmadan kapandı” değerlendirmesinde bulundu.

Perşembe günü S&P 500 endeksi rekor seviyeyi gördü

ABD’de Perşembe günü, S&P 500 endeksinin rekor seviyeyi görmesiyle, 10 yıllık getirisi yüzde 1,6’nın daha üzerine çıktı. Yükselen getiriler, büyük hacimli, teknoloji hisseleri de olmak üzere, büyüme odağındaki hisse senetlerinde daha döngüsel etkiler ortaya çıkardı.

Verim artışı bu seviyede devam ederken, teknoloji ağırlıklı olan Nasdaq Kompozi son zirveden itibaren yüzde 10 geri çekilme olarak iletilen düzeltme bölgesine geldi. Ayrıca S&P 500 SPX, +% 0,10 ve Dow Jones Endüstriye Ortalama DJIA, +% 0,90 bölgelerinde işleme alındı.Juckes, ABD borsalarında oluşan değişim için şu ifadeleri kullandı:

“Ortadaki model yeterince açık bir şekilde görünüyor. Ülkedeki hisse senedi piyasası sektör rötasyonu görüyor fakat bir düzeltme değil; tahvil piyasası hem ABD’de hem de başka bölgelerde yüksek ölçüde iyileşmiş bir ekonomik görünüm ışığında yeni bir denge aramakta. Bazı politikada bulunan kişiler çok az başarı oranı ile tahvil hareketlerinde karşı geri adımda bulunuyor. Getiriler yükseldikçe, dolar da yüksek bir seviyeye geliyor fakat getiriler yeni bir seviyede yerleşim gösterdiğinde dolar düşüş yaşıyor. Bu model ise muhtemelen bir dengenin oluşması adına sürekli devam ediyor.”


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.