Tacirler Yatırım / 23 Mart 2021 Dolar Yorumları ve Analizleri

Tacirler Yatırım / 23 Mart 2021 Dolar Yorumları ve Analizleri

23 Mart 2021 Tacirler Yatırım Global Piyasa Bülteni paylaşıldı. Yatırımcılara yönelik gün içinde gerçekleşmesi beklenen dolar yorumları ve analizleri sunuldu.

ABONE OL
23 Mart 2021 09:44
Tacirler Yatırım / 23 Mart 2021 Dolar Yorumları ve Analizleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TCMB başkanı değişikliği nedeniyle, haftanın ilk günün TL varlıklarda sert satış baskısı bulunuyordu. Dün itibariyle gelişmekte olan para birimlerinin bir çoğu karışık bir seyir izlerken, Türk lirasının dolar karşısında %7 ve daha üzerinde bir kayıpla en zayıf performans gösteren, gelişen ülke para birimi olduğu dikkat çekti.


Dün piyasaların açılışı sırasında 8,47 seviyesi üzerini test eden USD/TRY paritesi, sabah saatlerinde ise 7,70 seviyesinin daha altına inmesinden sonra günü 7,70 – 8 bandından dalgalanarak sonlandırdı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 400 baz puanın üzerinde seyrederek 439,04 baz puanda kalırken, 10 yıllık tahvil getirisi %19,30 üzerine yükselmesinin ardından günü %18,89 seviyesinde kapatmış oldu.

USD/TRY paritesi sabah saatlerinde 7,8570 seviyesinden işlem görmeye başladı. Dolar endeksi 91,85 seviyesinde bir hareket seyrederken, ABD 10 yıllık tahvil faizinin ise %1,67 civarında seyrettiği görülüyor. Türk lirasındaki negatif ayrışmanın bu sabah saatlerinde etkili olmaya devam ettiğini ve TL’nin %0,7’lik değer kaybı ile dolar karşısında en zayıf performans gösteren gelişen ülke para birimi konumunda bulunduğunu görüyoruz. TL varlıklarında artan volatilite kapsamında USD/TRY paritesindeki geniş işlem aralığının bir süre daha etkili olmaya devam etmesi beklenebilir.

Teknik görünüme göz attığımızda, USD/TRY paritesinde yukarı yönlü hareketlerde 7,95 ve 8 dirençleri takip edilebilir.Kurun 8 seviyesi üzerine çıkması halinde ise 8,20 – 8,32 ve 8,40 seviyeleri izlenebilir. Kurun 8 seviyesinin altında kalıcı olması ve yönünü aşağı çevirmesi halinde sırasıyla 7,85 – 7,70 ve 7,50 destekleri takip edilebilir.

Haftanın ikinci günü yurt içi piyasalarda Hazine ihlalleri takip edilecek. Uluslararası piyasalarda ise ABD Mart Ayı Richmond FED İmalat Endeksi, ABD Şubat Ayı Yeni Konut Satışları, FED Başkanı Powell ve ABD Hazine Bakanı Yellen’in Senato Bankacılık Komitesi “CARES Act” sunumu ve bölgesel FED Başkanlarının konuşmaları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.