DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
Suudi Arabistan’ın Türkiye boykotuna yeni çözüm bulundu

Suudi Arabistan’ın Türkiye boykotuna yeni çözüm bulundu

ABONE OL
1 Nisan 2021 14:22
Suudi Arabistan’ın Türkiye boykotuna yeni çözüm bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suudi Arabistan tarafından bir süredir Türk malları için çeşitli kısıtlamalar uygulanıyordu. Bu uygulamalar Türk mallarına yönelik gerçekleştirildiği için Türk ihracatçıları yeni çözümler için harekete geçtiler. Bu boykotların temelinin de bir resmiyete dayandırılmadığı özellikle belirtildi. Ancak Türk ihracatçılar yine aldıkları resmi olmayan kararlar sonrasında bazı malları ülkeye çeşitli yöntemlerle birlikte soktukları belirtildi.


Boykotun ortadan kaldırılması için bir yandan görüşmelerin devam ettiği öğrenildi. Bunun üzerine tüccarların ürünlerin üzerinde bulunan Türk malı etiketlerini sökerek boykota karşı kendilerince önlem aldıkları ve sonucunda da ülkeye giriş yaptıkları belirtildi.

Malları Üzerinde Türk Malı İbaresi Sökülüyor!

Daha önce gerçekleştirilen toplantı ve zirvelerde gayrıresmi bir boykot uygulandığı belirtilmişti. Ancak resmi bir boykot açıklamasının olmaması da dikkat çekti. Gerçekleştirilen resmi olmayan boykot sonrasında ihracatta ciddi bir düşüş olduğu da belirtildi. Bazı bölgelerde ise ihracat artışının ciddi bir yükseliş yaşandığına dikkat çekildi. Bu süreçte Türk tüccarlar boykotla başa çıkmak için kendilerine yeni yöntemler belirlemeye başladılar. Bu süreçte gümrük sırasında Türk ürünlerinin üzerinde durumu belli olacak olan etiketlerin kaldırılarak ülkeye sokulduğu belirlendi. Bu durumda yasakların legal olmayan yollarla çözüldüğü ifade edildi. En kısa sürede sorunların çözülmesi için beklentiye giren tüccarlar ürünlerden Türk Malı ibaresinin kaldırılmasını istemediklerini dile getirdiler.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.