Son Dakika: Thodex Ve VeBitcoin Mağdurları İçin Önemli İsimlerden Uyarı

Son Dakika: Thodex Ve VeBitcoin Mağdurları İçin Önemli İsimlerden Uyarı

ABONE OL
6 Mayıs 2021 23:20
Son Dakika: Thodex Ve VeBitcoin Mağdurları İçin Önemli İsimlerden Uyarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günlerdir Türkiye kripto para piyasalarının birinde meydana gelen iki milyar dolarlık dolandırıcılık iddiası konuşuyor. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalınırsa ne yapılması gerekli, aynı olayların tekrar yaşanmaması için ne gibi önlemler alınabilir? İşte konuya dair tüm gelişmeler ve analizler…


Mağdurlar Şu Anda Neler Yapabilir?

Yaşanan süreç ile alakalı olarak Thodex mağdurları suç duyurusunda bulunarak şirketi alacak yönetim kurulu üyelerine sorumluluk davası açabilir. Şunu belirtmekte fayda var: Eğer bu kişiler veya şirket üzerine bir mal bulunmuyorsa şirketin hesaplarının izi sürülmemesi halinde davanın kazanılması pek bir şey ifade etmeyebilir. Bu yüzden geçici bir önlem olarak kripto para şirketlerine verilen para kadar bankadan teminat mektubu istenebilir.

010320210841452000601

Bankacılık Kanunu’na Anında Girilmeli

Kripto para borsası statüsünde olan tüm şirketler Bankacılık Kanunu tarafından finansal kuruluş olarak tanımlanmalı ve yatırımcıya karşı teminat sunulması için gereken şartlar belirlenmeli. Bunların dışında şirketin iflas etmesi durumunda ortaklara şahsi iflas kararının istenmesi veya mali durum azaldığında belli bir seviyeden sonra hisselerinin satış zorunluluğu getirilebilir. Yönetim Kurulu üyeleri ve görev yapacak kişilerde belli bir süre finans ve sermaye piyasaları tecrübesi şartı aranabilir.Şirketin iflası durumunda TMSF tarafından zararın belli bir kısmını karşılamak için yatırımcılara teminat verilmeli ve bu yönde bir fon kurulmalı. Kripto para piyasalarında yapılan işlemlerin tamamının kayıt altına alındığı bir kurum oluşturularak, bu şirketlerin yatırımcı emri dışında işlem yapmaları yasaklanmalı. Kripto paralarda tüm alım satım işlemleri müşteri banka hesabı ile gerçekleşmeli. Bu gibi önlemler kripto para piyasalarında yatırımcıların korunmasını daha iyi sağlayacaktır.

Thodex olayındaki gibi sıkıntıların yaşanmaması ve bu ihtimallerin ortadan kaldırılması için kripto paralar Bankacılık Kanunu kapsamına alınmalı.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.